Nie ma podstawy prawnej, by żądać od rodziców lub opiekunów prawnych takiego dokumentu - wyjaśniła Paulina Nowosielska, dyrektorka Zespołu Prasowego Rzeczniczki Praw Dziecka cytowana przez Portal Samorządowy. Nowosielska wskazuje, że dyrektor ma prawo zobowiązać rodziców do przyprowadzania do żłobka i przedszkola tylko dzieci zdrowych oraz prosić o odbiór dziecka, którego stan zdrowia budzi niepokój bądź stanowi zagrożenie dla innych.
Wydanie takiego zaświadczenia przez lekarza wiąże się z kolejną wizytą w przychodni, narażając w ten sposób dziecko na ponowny kontakt z chorobami, a tym samym na ponowne zachorowanie, o czym informuje Andrzej Troszyński z Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Co więcej, zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka nie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a lekarz nie ma obowiązku go wystawić.
Głos w debacie zabrał także dr hab. n.med. Wojciech Feleszko, który poinformował, że rozwiązanie to nie ma większego sensu. - Zaświadczenie od pediatry nie daje rodzicom gwarancji, że ich dziecko jest zdrowe i nie zaraża. Są dzieci, które będą rozsiewały wirusa, pomimo tego, że są bezobjawowe - wyjaśnił lekarz w rozmowie z Portalem Samorządowym i dodał, że według niego, wymaganie zaświadczenia może budzić także kontrowersje pod względem ochrony danych medycznych, zgodnie z zasadami RODO oraz prawem pacjenta do prywatności. W jego opinii nieco skuteczniejsza w zapobieganiu zakażeniom jest izolacja.
Podstawą jest zweryfikowanie, co jest przyczyną choroby i czy jest ona zaraźliwa
- stwierdził dr Feleszko.
W wielu przedszkolach i żłobkach można zauważyć na tablicach informacyjnych kartki, na których wyjaśniono, z jakimi objawami dziecko powinno zostać w domu. Poza katarem są to m.in:
Pracownicy żłobków, przedszkoli i szkół w komunikatach do rodziców często przypominają, że jeśli dziecko źle się czuje, powinno zostać w domu nie tylko dlatego, że w placówce może zarazić kolegów oraz nauczycieli i innych pracowników. W chwilach złej dyspozycji fizycznej i psychicznej niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa, spokój i cisza - szkołę, przedszkole czy żłobek trudno uznać za przestrzeń, spełniającą te warunki.
Co sądzicie na temat chorych dzieci przyprowadzanych do przedszkoli? Czy spotkaliście się z taką sytuacją? Zachęcamy do udziału w sondażu. Chętnie poznamy też Wasze historie, możecie pisać: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zapewniam anonimowość