- Ministerstwo ogłosiło olimpiadę antysmogową dla 7-8 klas, która daje dodatkowe punkty do szkoły średniej, a jest 100 proc. online. Przecież to rozwali system - zdradza na TikToku były maturzysta. Brożnowicz uważa, że branie udziału w olimpiadach nie tylko daje nowe umiejętności, ale także pomaga w rekrutacji do liceów oraz techników. Tegoroczna olimpiada antysmogowa ma odbywać się w formie zdalnej, a więc większość uczniów test będzie mogła rozwiązać, przebywając w domu.
Pod nagraniem na TikToku wywiązała się emocjonująca dyskusja. Wielu uczniów podziękowało Natanielowi za pomysł, który może pomóc im w rekrutacji do wymarzonej szkoły średniej. Byli też tacy, którzy dzięki niemu zdecydowali się wziąć udział w olimpiadzie.
Zapisałem się, ale olimpiada jest w szkole na komputerach, więc nie oszuka się za bardzo
- napisał jeden z internautów, który liczył, że uda mu się ściągnąć. Inna uczennica dodała:
Ja kiedyś jak byłam w ósmej klasie, to wszystkie etapy na olimpiadzie ściągałam z telefonu, więc dla chcącego nic trudnego.
Niektórzy uczniowie przyznali, że nie planują korzystać z dodatkowych pomocy, bo już sama możliwość wzięcia udziału w olimpiadzie jest dla nich ogromną pomocą. "Dobrze, że ta olimpiada istnieje. Pouczę się i mam nadzieję, że wpadną później dodatkowe punkty"; "Super sprawa. Dzięki za informacje" - czytamy pod wpisem.
W rekrutacji do szkół ponadpodstawowych liczą się nie tylko oceny ze świadectwa i wyniki z egzaminu ósmoklasisty, ale również inne, szkolne osiągnięcia. A jakie? Oto lista wraz z punktacją (za serwisem Nowa Era.pl):
Egzamin ósmoklasisty:
Oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej - pod uwagę bierze się cztery przedmioty: język polski, matematykę oraz dwa inne przedmioty, wskazane przez dyrekcję szkoły. Przelicznik stopni na punkty jest następujący:
Pozostałe, punktowane aktywności szkolne to:
Maksymalnie uczeń może zebrać 200 punktów w ramach rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.