Klasa maturalna to czas wytężonej nauki, ale też kluczowych wyborów, które będą miały bezpośrednie przełożenie na przyszłość młodego człowieka. Jak podjąć właściwą decyzję i - przede wszystkim - do kiedy uczeń/uczennica musi złożyć deklarację maturalną w 2025 roku?
Egzaminy maturalne w tym roku odbędą się zaraz po majówce. Część pisemna matury potrwa od 5 do 22 maja, a ustna - od 9 do 24 maja. Obowiązkowymi przedmiotami na poziomie podstawowym będą język polski (pisemnie i ustnie), matematyka i język obcy (pisemnie i ustnie). Ponadto zdający będą zobowiązani przystąpić do jednego egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wyniki matury 2025 zostaną ogłoszone 8 lipca.
Do kiedy trzeba złożyć deklarację maturalną? Każdy uczeń klasy maturalnej, który zamierza przystąpić do egzaminu tej wiosny, musi złożyć dokument do 7 lutego 2025 roku (piątek). Deklaracja maturalna może być złożona w formie papierowej w sekretariacie szkoły albo przesłana elektronicznie (e-deklaracja) poprzez system ZIU (dostępny na stronie ziu.gov.pl). Wzory deklaracji maturalnej 2025 w formacie PDF można pobrać ze strony Centralnej Komisji Edukacyjnej (CKE).
Uczniowie, którzy nie złożą deklaracji maturalnej w terminie, nie będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego.
Wiemy już, czym jest deklaracja maturalna 2025 i do kiedy trzeba podjąć ostateczną decyzję, ale jak dokonać właściwego wyboru? Uczniowie powinni być zachęcani, zarówno przez nauczycieli jak i rodziców, do podejmowania samodzielnych decyzji. W końcu matura jest przepustką na studia, a konkretny kierunek w dużym stopniu zdecyduje o późniejszej karierze zawodowej.
Przy wyborze warto przeanalizować swoje mocne i słabe strony. Takie analityczne podejście pomoże uniknąć późniejszych rozczarowań. Oto lista pytań, które mogą pomóc tegorocznym maturzystom:
W podjęciu właściwej decyzji warto poprosić o pomoc nauczyciela danego przedmiotu lub doradcę zawodowego. Czasami już jedna rozmowa może pomóc dostrzec potencjał ucznia lub uczennicy, który na pierwszy rzut oka wcale nie jest taki oczywisty. Po rozmowie z doradcą lub coachem i serii testów najczęściej otrzymuje się kilka propozycji, ale finalny wybór zawsze powinien być zgodny z naszą intuicją. Warto pamiętać też o tym, że deklaracja maturalna zobowiązuje tylko do zdawania konkretnych przedmiotów na maturze. Nie wiąże nas oczywiście na stałe z danymi dziedzinami i zawodem, jest tylko częścią planu, który w przyszłości może dodać nam ważne punkty na drodze do wymarzonej uczelni i wymarzonego stylu życia.
Zobacz też: Nauczycielka chemii: Nie cierpię uczniów zdolnych. Często wszystko przychodzi łatwo