Zuzia Roguszewska z Łodzi od dwóch lat trenuje w łódzkim klubie Corio Fight Camp. Jak informuje jej mama w rozmowie TVP3 Łódź, już wcześniej interesowała się sportem.
Zaczęła od lekkoatletyki, ale ponieważ jest niziutka i drobniutka to, pomimo że miała dużo energii, zawsze gdzieś była w tyle. Później zaczęła trenować piłkę nożną. Tam znów denerwowała się, bo to jest sport drużynowy, a ona nie chciała odpowiadać za całą drużynę.
- wyjaśnia Milena Roguszewska mama Zuzi. - No i zaczęliśmy szukać czegoś, gdzie mogłaby się rozwijać indywidualnie. Padła moja propozycja, że może jakieś sztuki walki - dodaje. I tak padło na Muay Thai.
Nie ma sukcesu bez poświęcenia. Zuzia jest tego świadoma, dlatego wiele godzin poświęca na treningi. Ćwiczy 1,5 godziny dziennie przez pięć dni i dodatkowo dwa razy w tygodniu ma dwie godziny zajęć indywidualnych.
Jej mama zapewnia, że najważniejsze jest to, że córka ma siłę i ochotę na treningi. Od początku rodzice ustalili jednak z dziewczynką, że "jeżeli przejdzie na grupę zawodową i będzie dawała radę te pięć razy w tygodniu to w porządku. Ale to szkoła jest na pierwszym miejscu". Sama zainteresowana przyznaje, że uwielbia tajski boks - Są łokcie, są kolana, są haki, są sierpy i można zrobić niesamowite kopy. Na przykład można komuś zarzucić hi-kicki na głowę. No różne rzeczy można robić i to mi się bardzo w tym podoba - mówi w wywiadzie udzielonym TVP3 Łódź.
Mistrzostwa Świata ISKA odbyły się pod koniec października. Wzięło w nich udział 1000 zawodników z całego świata. Zuzia okazała się najlepsza i zdobyła złoto. Już teraz jednak planuje kolejne wyzwania. Ma zamiar wiosną 2025 odbyć pierwszą walkę zawodową w Tajlandii, weźmie też udział w przyszłorocznych mistrzostwach świata w Australii.
W Tajlandii muay-thai zaczynają trenować nawet dzieci trzyletnie. Sport ten cieszy się również ogromną popularnością na Kubie i w Chinach - tu na ringu często stają już kilkulatki. Treningi dzieci wyglądają inaczej niż dorosłych. Kilkulatki trenują w formule "no contact". Ćwiczą technikę uderzeń, poruszanie się, ale przy minimalnym kontakcie.
Dla najmłodszych zawodników w większości są to gry i zabawy ruchowe, gdzie trzeba umiejętnie przemycić elementy techniki. Na tym etapie bardzo pomocne są wszystkie przybory treningowe, np. skakanki, tarcze, worki treningowe etc. Odpowiednio dobrane ćwiczenia spowodują, że boks dla dzieci pomoże im uczyć się od najmłodszego poprawnej mechaniki ruchu, przełamywania własnych ograniczeń oraz zmęczenia fizycznego bez ryzyka utraty zdrowia.
- czytamy na blogu mmaniak.pl.
W Polsce muay-thai pojawiło się w latach 90. Aktualnie mamy dwie konkurujące organizacje, które zajmują się tym sportem. Polskie Zrzeszenie Muay Thai (PZMT) – przedstawiciela amatorskiej federacji IFMA i zawodowej WMC oraz Polską Komisję Muay Thai działającą pod patronatem Polskiego Związku Kickboxingu.