Tytuł nauczyciela roku zdobył Gabriel Wołosewicz. Uczniowie: z poczuciem humoru, oddany, z pasją

Nauczycielem Roku 2024 został Gabriel Wołosewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie. Zwycięzca odebrał nagrodę z rąk Barbary Nowackiej. To po raz pierwszy od kilku lat, kiedy współorganizatorem Konkursu Głosu Nauczycielskiego było Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Oprócz Wołosewicza, do tytułu Nauczyciela Roku nominowano w tym roku 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski. Otwierając galę Barbara Nowacka powiedziała, że Nauczyciele Roku to "fantastyczni ludzie". 

"Umiecie nawiązać więź z każdą z osób: z uczniem trudnym, z uczniem zdolnym, z uczniem wymagającym, uczniem znudzonym, uczniem zmęczonym, niewyspanym, szczęśliwym, smutnym, radosnym, z każdym, bo jesteście po prostu wspaniałymi nauczycielami" - zaznaczyła.

Zobacz wideo Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy

Nauczyciel Roku 2024: Lubię inspirować do działania

Jury konkursu, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, zdecydowało się nagrodzić Gabriela Wołosewicza, nauczyciela chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie (woj. pomorskie).

Moim największym sukcesem jest bycie nauczycielem

- przyznał tuż po odebraniu nagrody w rozmowie z dziennikarzami. Wspomniał, że zupełnie nie spodziewał się, że otrzyma tytuł i jest to dla niego ogromne wyróżnienie, ale także m.in. dla jego współpracowników i uczniów. Oprócz tego to bodziec do dalszego działania.

Wołosewicz został także zapytany, co powinno się stać, aby w każdej szkole byli tacy nauczyciele, jak on - zaangażowani i chętni do działania. Ten odpowiedział, że jego zdaniem wielu takich jest. "W każdej szkole jest nauczyciel (...), który nie kończy lekcji z ostatnim dzwonkiem, ma drzwi otwarte dla każdego ucznia, potrafi porozmawiać, docenia i jest wirtuozem, inspiratorem do nowych działań i kształtowania nowych pokoleń" - zaznaczył.

To nie koniec nagród. Dwa wyróżnienia i inne tytuły

Jury konkursu oprócz tytułu Nauczyciel Roku 2024 przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Adam Jan Ejnik, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 imienia Stefana Żeromskiego w Żurominie i Marta Włodarczak, nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej imienia Andrzeja Grubby w Kąkolewie.

Dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku przyznali honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły Monice Pyrek, jednej z najlepszych polskich lekkoatletek, która organizuje w szkołach specjalne lekcje WF-u, zainicjowała warsztaty skoku o tyczce dla uczniów, a także stworzyła e-platformę Siła Sportu. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano międzynarodowy projekt "Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci".

Podczas uroczystej gali przyznano także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

Konkurs na Nauczyciela Roku organizowany jest od 2002 roku przez tygodnik "Głos Nauczycielski". Tegoroczną edycję współorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Kandydatów do tytułu zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

Więcej o: