Fundacja GrowSPACE, która zajmuje się m.in. zdrowiem psychicznym, zebrała od gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce informacje dotyczące obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych. Zgodnie z wyliczeniami w naszym kraju brakuje 23,9 proc. psychologów i psycholożek szkolnych na zbliżający się rok szkolny 2024/25.
Fundacja GrowSPACE stworzyła i przedstawiła mapę punktów krytycznych, czyli gmin bez ani jednego psychologa szkolnego przed 1 września. Jest ich 308. Najwięcej punktów krytycznych znajduje się w województwie łódzkim, podkarpackim i zachodniopomorskim. Dobra informacja jest jednak taka, że rok wcześniej tych gmin było 450, czyli zanotowano spadek o 1/3.
"Cieszymy się, że dane pokazują spadek, ponieważ daje to nadzieję na długoterminową poprawę. W mniejszych miastach i miejscowościach dużą rolę mogły odegrać podwyżki, które objęły nauczycieli i nauczycielki specjalistów i specjalistki. To mogło częściowo zahamować odpływ psychologów i psycholożek do rynku prywatnego oraz do większych miast" - mówi Dominik Kuc, Członek Zarządu Fundacji GrowSPACE. "Jest to zmiana pozytywna, ponieważ docelowo ma doprowadzić do sytuacji, gdzie pomoc będzie dostępna w każdej szkole" - dodaje.
Aleksandra Stube, psycholożka i szefowa zespołu ds. wsparcia psychicznego w Fundacji GrowSPACE przypomina, że receptą na poprawę sytuacji jest budowanie sprawnie działającego systemu. Wiele zależy m.in. od standardów zatrudnienia w szkole, ustawy o zawodzie psychologa czy psychoedukacji. "Wsparcie psychologa szkolnego jest kluczowym elementem ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Każde dziecko zasługuje na wsparcie i pomoc i żadne z nich nie może być krzywdzone przez wieloletnie zaniedbania systemowe" - mówi Aleksandra Stube.