Co nasi czytelnicy sądzą o zmianach w nauczaniu religii? Tak odpowiedziało 53 procent

Barbara Nowacka zapowiedziała szereg zmian dotyczących nauczania lekcji religii w szkołach. Chociaż tych zajęć będzie mniej, niektórzy rodzice byliby skłonni pójść o krok dalej. A jak zagłosowali czytelnicy w naszym sondażu?

Nadchodzący rok szkolny 2023/2024 przyniesie wiele zmian. Część z nich dotyczy lekcji religii. Ten przedmiot nie będzie już umieszczany w środku planu zajęć, tylko na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Ten zabieg pomoże niewierzącym uczniom uniknąć dodatkowych okienek, na których musieliby czekać w bibliotece lub na korytarzu. Religia zniknie również ze świadectw i nie będzie wliczana do średniej ocen. To jednak nie wszystko.

Nadchodzą zmiany w nauczaniu religii

Ministerka edukacji zapowiedziała, że religia będzie zredukowana z dwóch godzin do jednej finansowanej z budżetu państwa. Ponadto, w sytuacji gdy na zajęcia zgłosi się mniej niż siedmioro uczniów, dyrektorzy zorganizują dla nich łączoną grupę międzyoddziałową lub międzyklasową. Wiceministerka edukacji Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że celem resortu jest ograniczenie dwuzmianowości w szkołach, a zredukowanie lekcji religii ma ułatwić ten proces. Jak tłumaczyła na konferecji prasowej:

Dzisiaj dzieci mają po jednej lekcji fizyki lub chemii i dwie godziny katechezy. Wszystkie nasze działania stawiają więc na pierwszym miejscu dobro dziecka.

Zapowiedziane zmiany nie spodobały się jednak Kościołowi. Czołowe czasopisma religijne w ramach akcji "Tak dla religii w szkole" wydrukowały wzór listu, który można wysłać do Barbary Nowackiej. "Takie działanie jest przejawem nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii. Narusza to prawa ucznia, łamie zasady psychologiczne, pedagogiczne i dydaktyczne" - komentowano w nim plany ministry.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Tak odpowiedzieli nasi czytelnicy

Całą sytuację opisaliśmy szerzej w poprzednim artykule, a o zdanie w tej kwestii postanowiliśmy zapytać naszych czytelników. Pod tekstem umieściliśmy sondaż. Na pytanie "Czy popierasz zmiany dotyczące organizacji lekcji religii w szkołach?" aż 44 proc. respondentów (473 głosy) odpowiedziało "Tak, to dobry pomysł". Jedynie 3 proc. (30 głosów) stwierdziło, że nie, gdyż "religia powinna odbywać się na starych zasadach". Zaskoczyć może jednak fakt, że aż 53 proc. respondentów (561 głosy) odpowiedziało, że chciałoby powrotu lekcji religii do salek przykościelnych.

A Ty co sądzisz o zapowiadanych zmianach? Napisz nam o tym w komentarzach lub na edziecko@agora.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.