Liceum to nie tylko mat-fiz i human. "E-sportowy, estradowy, a nawet disco polo"

Polskie szkoły wychodzą naprzeciw potrzebom uczniów z nietypowymi zainteresowaniami. W wielu placówkach tworzone są specjalistyczne profile klas, w których dominują konkretne przedmioty. Najczęściej dotyczy to szkół średnich, jednak trend przechodzi także na podstawówki.

Szkoły średnie idą z duchem czasu. W liceach powstają oryginalne kierunki

Nie wszyscy uczniowie, którzy stoją przed wyborem szkoły, mają już pomysł na swoją ścieżkę życiową i wiedzą, czym chcą się zająć w przyszłości. Niezdecydowanych łączy jedno: marzenie o czymś niestandardowym, co pobudzi wyobraźnię i zainteresuje. Niektóre szkoły zarówno podstawowe, technika jak i licea starają się przyciągnąć chętnych zaskakującymi profilami klas.

W przypadku szkół średnich uczniowie często wybierają tradycyjne profile takie jak: humanistyczny, matematyczno-fizyczny czy biologiczno-chemiczny. Niektóre szkoły otwierają także klasy artystyczne, dziennikarskie, prawnicze, językowe, europejskie, estradowe, sportowe, menadżersko-ekonomiczne, informatyczno-programistyczne, psychologiczno-społeczne, społeczno-prawne, politechniczne, przyrodniczo-medyczne, medialne czy nawet e-sportowe. 

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Klasy mundurowe wciąż na topie

Dużą popularnością cieszą się także klasy mundurowe, do których aplikują uczniowie, chcący pracować w straży, policji czy wojsku. Niektóre placówki dzielą takie profile na bardziej szczegółowe - policyjne, strażackie czy wojskowe.

Dotyczy to głównie liceów, jednak i w technikum uczniowie mają spore możliwości w wyborze ścieżki życiowej. Popularnością cieszą się specjalizacje z zakresu: technik informatyk, technik programista, technik logistyk, technik poligraf, technik fryzjer, technik hotelarstwa czy technik żywienia i usług gastronomicznych. 

W jednej z podlaskich szkół jest klasa o profilu disco polo

W Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu powstała klasa o profilu językowo-turystycznym z elementami geoturystyki i energii odnawialnej. Oferta placówki skierowana jest do uczniów, którzy chcą rozwijać zainteresowania i zdolności językowe, a także zapoznać się z zastosowaniem przyjaznych środowisku odnawialnych źródeł energii.

Natomiast w ofercie Zespołu Szkół w Michałowie od 2020 roku widnieje klasa disco polo. Jej uczniowie nagrali nawet utwór z Marcinem Millerem z grupy Boys. Szkoła poszerzyła również ofertę technikum, w którym można uzyskać tytuł technika w zawodach realizacji nagłośnień, nagrań oraz fotografii i multimediów. Placówka zapewnia, że może poszczycić się kadrą najlepszych specjalistów z poszczególnych branż i oferować dodatkowe zajęcia i kursy doskonalące. 

Technikum czy liceum? Zalety technikum

Najważniejsze jest to, aby wybrać zgodnie z własnymi zdolnościami, przekonaniami. Uczniowie nie powinni kierować się wyborem przyjaciół czy oczekiwaniami rodziców. Jeśli decydujemy się na kontynuowanie nauki w technikum, trzeba nastawić się na lata ciężkiej pracy. Tam zdobywamy zarówno wiedzę ogólną, jak i umiejętności zawodowe. Poza tym, po technikum wciąż możemy iść na studia. Co więc czeka na tych, którzy wybiorą tę ścieżkę kształcenia?

  • praktyczne zajęcia,
  • dużo ćwiczeń,
  • pewność zatrudnienia w konkretnym zawodzie.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.