Część zmian zapowiadanych przez resort edukacji w polskim szkolnictwie wejdzie w życie od września, a część - np. ograniczenie możliwości zadawania przez nauczycieli prac domowych - obowiązuje już od jakiegoś czasu. Wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, w polskich placówkach zadzieje się naprawdę dużo.
Zgodnie z zapowiedzią ministerki edukacji Barbary Nowackiej, od nowego roku szkolnego, wśród wymagań z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III szkoły podstawowej będzie wymóg znajomości zasad pierwszej pomocy. W starszych klasach zajęcia z pierwszej pomocy będą się też odbywać z wychowawcami, a w 2025 roku w szkołach w miejsce wychowania do życia w rodzinie pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna.
Szczegóły tego pomysłu przedstawiono w trakcie jednej z niedawnych konferencji prasowych, w których poza Barbarą Nowacką, wzięli także udział wiceministerka Katarzyna Lubnauer i prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. "Każdy i każda z nas może pomóc i może uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić. Dzięki współpracy z WOŚP tę wiedzę posiądzie coraz więcej nauczycielek i nauczycieli i, co więcej, przekażą to młodym osobom" – zapewniła Nowacka.
Z kolei Katarzyna Lubnauer poinformowała, że poza szkoleniami prowadzonymi przez instruktorów WOŚP, dla nauczycieli przewidziano pomoc dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. "Współpraca między WOŚP i ORE pozwoli na to, by na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej, czyli dostępnej każdemu nauczycielowi, znalazły się wspólne materiały ORE i WOŚP dotyczące szkolenia nauczycieli w pierwszej pomocy" – poinformowała. Z kolei Jurek Owsiak stwierdził, że cieszy go fakt, że po 18 latach nauka pierwszej pomocy będzie przedmiotem obligatoryjnym i zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła w szkołach naukę pierwszej pomocy dla nauczycieli.