Czy korepetycje spełniają swoją rolę? Wyniki sondy nas zaskoczyły

O korepetycjach mówi się nawet w wakacje, a więc to naprawdę gorący temat. Niektórzy krytykują posyłanie dzieci na dodatkowe lekcji za horrendalne kwoty, a inni już teraz szukają dobrych nauczycieli dla swoich pociech na nowy rok szkolny. Ale czy korepetycje spełniają swoją rolę? O zdanie zapytaliśmy naszych czytelników. Oto co myślą.

Rynek korepetycji w ostatnich latach bardzo się rozwinął. Rodzice posyłają dzieci na dodatkowe lekcje, bo mają nadzieję, że w ten sposób przyczynią się do zapewnienia im lepszej przyszłości. Inni uważają, że szkoły nie są w stanie odpowiednio przygotować uczniów do egzaminów ósmoklasisty czy matur. I choć niektórzy nauczyciele nauczają poza lekcjami za dość wysokie stawki, to warto pamiętać, że to kwestia bardzo indywidualna. W końcu sami decydujemy, ile chcemy przeznaczyć na dodatkowe zajęcia.

Ostatnio napisała do naszej redakcji matka maturzysty, która przyznała, że choć jej syn od lat chodzi na korepetycje z matematyki, maturę ledwo zdał, a na jego świadectwie widnieje zaledwie 30 proc. Kiedy zapytaliśmy naszych czytelników, czy korepetycje spełniają swoją rolę, odpowiedzi były przeróżne. 

Zobacz wideo Korepetycje u tej matematyczki kosztują 200 zł. "Prowadzę legalny biznes, nie omijają mnie podatki"

Korepetycje pomagają uczniom? Nasi czytelnicy odpowiedzieli

Prawie połowa, a dokładnie 44 proc., czyli 1235 czytelników, przyznało, że "tak, ale dziecko musi powtarzać materiał też w domu". Zupełnie inne zdanie ma 37 proc., czyli 1053 internautów. Ci stwierdzili, że "dużo zależy od podejścia uczniów i nauczycieli". 17 proc., a dokładnie 478 osób, uważa, że "nie, a rodzice wyrzucają pieniądze w błoto". Tylko 61 osób, tj. zaledwie 2 proc. czytelników, nie ma zdania na ten temat. Są to najprawdopodobniej osoby, które nie mają dzieci lub pociechy nie korzystają z dodatkowych lekcji. 

Warto zaznaczyć, że głosów wciąż przybywa, jednak już z tych opinii można wysunąć pewne wnioski. Korepetycje pomagają uczniom, ale jednocześnie trzeba uważać na lekcjach i sumiennie powtarzać materiał w domu. Tylko wtedy da się osiągnąć sukces.

Czy korepetycje spełniają swoją rolę? Wyniki sondy nas zaskoczyłyCzy korepetycje spełniają swoją rolę? Wyniki sondy nas zaskoczyły Screen, edziecko.pl

Rodzice wydają coraz więcej na korepetycje dla dzieci

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez BIG InfoMonitor co czwarty polski uczeń uczęszcza na korepetycje. Autorzy analizy podają, że średni poziom wydatków na korepetycje w zakończonym właśnie roku szkolnym wynosił aż 293 zł miesięcznie. Ceny korepetycji różnią się w zależności od stopnia zaawansowania i długości spotkań z korepetytorem.

Minimalna zadeklarowana kwota wydatków to 40 zł, ale są też tacy rodzice, którzy wydają na ten cel nawet tysiąc złotych miesięcznie. - Z przeprowadzonego dla nas badania wynika, że średni miesięczny koszt ponoszony na ten cel wynosił 293 zł. Największa grupa płacących za korepetycje rodziców wydawała na nie między 101 a 200 zł (35 proc.), jednak dla połowy ankietowanych było to już ponad 200 zł miesięcznie - informuje w raporcie Quality Watch, Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, który prowadzi rejestr dłużników konsumentów i firm.

Badający zastanawiają się, jakie są przyczyny wzrostu cen korepetycji. - Stało się tak, mimo że pojawiało się wiele głosów mówiących, że szkoły powinny odrobić straty podczas trwania pandemii i nauki zdalnej. Nic bardziej mylnego. Placówki, choć w ograniczonym zakresie, musiały w tym czasie funkcjonować i utrzymywać miejsca pracy. Należy też jednak zauważyć, że pandemia nie jest jedyną bezpośrednią przyczyną pogorszenia się sytuacji finansowej. Jest to bowiem również m.in. wzrost cen energii elektrycznej i gazu, a także inflacja - dodaje Grzelczak.

Ile jesteś w stanie zapłacić za godzinę korepetycji z matematyki?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.