"Pani z matematyki dała mi ledwo 2. Maturę zdałem na 76 proc."

Centralna Komisja Egzaminacyjna 9 lipca udostępniła w portalu ZIU wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Dla niektórych zdających były wielkim zaskoczeniem. Szczególnie te z matematyki, której zdający najbardziej się obawiali.

9 lipca, kilka chwil przed godziną 8.30, tegoroczni maturzyści przeżywali chwile grozy. już niebawem mieli się bowiem zalogować na portal ZIU i sprawdzić wyniki z egzaminu dojrzałości. Półtorej godziny później Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje wstępne o krajowych wynikach matur 2024. Tego samego dnia młodzi ludzie mogli odebrać ze swoich placówek dokumenty potrzebne do złożenia na uczelniach wyższych, na kierunki, które wybrali.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Wyniki matur dla niektórych były zaskoczeniem

Maturzyści jak zwykle najbardziej bali się wyników egzaminu z matematyki. Swoimi wynikami i przemyśleniami na ich temat szybko dzielili się w mediach społecznościowych. Na portalu X pisali: "Mnie się udało z matmą na styk równe 14 punktów"; "Oczywiście jedynie matma mi zaburza, bo ledwo zdana, ale chociaż zdana"; "Matmą trochę się zawiodłam, ale było w przewidywalnych granicach." Jeden z internautów wynikiem egzaminu udowodnił, że umie więcej, niż sądziła jego matematyczka. Napisał: "Pani od matmy już mnie na litość brała. Dwója na koniec szkoły, próbne 30 proc. a tutaj boom - 76 proc. z matmy na maturze. Korki brałem i to nieregularnie, klepałem same arkusze z poprzednich lat, korzystając z karty wzorów. I tyle wystarczy".

Ktoś inny napisał: "Ja byłam pewna, że obleje matmę, a zdałam ją lepiej niż pewniaka z polskiego". Ktoś jeszcze inny pochwalił się: "Kochani, zdałam matmę, a szykowałam się już na sierpień!" Inna internautka napisała: "Matma 59 proc. Szok! Próbnej nie zdałam i nauczyciel mi mówił, że nie zdam..."  

Niezdana matura i co dalej?

Maturzyści, którym na egzaminie maturalnym powinęła się noga, mają jeszcze szansę w sierpniowej sesji poprawkowej. Raczej nie mogą liczyć na wakacyjną labę, bo zapewne sporo czasu spędzą na korepetycjach lub nad książkami. Część pisemna matury poprawkowej jest zaplanowana na 20 sierpnia, a ustna - dzień później - na 21 sierpnia 2024. Wyniki egzaminów poprawkowych będą znane 10 września 2024 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.