Pierwsze wrażenia po wynikach matury. Uczeń: Serwery nie padły, a matematyka to zło wcielone

Uczniowie poznali wyniki matury 2024. Większość jest zadowolona, jednak były też głosy rozczarowania. Teraz ci maturzyści, którzy chcą iść na studia, muszą złożyć papiery. "Zdałam matematykę, ale bardzo się jej bałam. Dla mnie to jest zło wcielone" - relacjonuje jedna z absolwentek szkoły średniej w rozmowie z eDziecko.pl.

Od dziś, czyli wtorku 9 lipca, absolwenci szkół średnich i techników mogą sprawdzić wyniki matury. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, jak wypadli zdający egzamin. Jak zawsze najsłabiej poszła matematyka. Uczniowie nieco lepiej poradzili sobie z językiem polskim i najpopularniejszym spośród języków obcych - angielskim. 

Choć tuż po publikacji oficjalnych wyników egzaminów próżno było szukać szczegółowych relacji uczniów, po kilku godzinach w końcu zaczęli dzielić się swoimi wrażeniami. Po wpisach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać, że uczniowie najbardziej obawiali się matematyki. Ci, którym poszło dobrze, pokazywali swoje wyniki.

Serwery nie padły, a to sukces. Gdybym nie dostała się na stronę, chyba zeszłabym z tego świata, bo nie wytrzymałabym tego napięcia. Najgorzej mi poszła matematyka, ale tego się spodziewałam. Teraz byle dostać się na studia i upragnione wakacje

- powiedziała Patrycja, maturzystka z Warszawy.

Zobacz wideo Czy matura to rzeczywiście bzdura? Spytaliśmy gwiazdy i polityków

"Matura nie taka straszna, jak mówili". Rodzice są dumni z osiągnięć dzieci

Nie da się nie zauważyć, że od rana wyniki matury są gorącym tematem na przeróżnych forach i grupach szkolnych. Głos zabierają także rodzice, którzy chętnie chwalą się dobrymi wynikami swoich dzieci. Najwięcej mówi się w kontekście języka angielskiego, który uczniowie zdali najlepiej.

- Jestem dumna z mojego syna, który zdał maturę śpiewająco. Pisał rozszerzenie z wiedzy o społeczeństwie i matematyki. Jego najgorszy wynik to 70 proc. Maciuś zrobił nam dzień. Z angielskiego wpadły aż dwie 100 proc. Matura nie taka straszna, jak mówili - powiedziała nam pewna mama. W podobnym nastroju jest inny rodzic, który pochwalił się osiągnięciami syna maturzysty na portalu X.

Dzień dobry! Syn pięknie zdał maturę i jestem z niego bardzo dumna. Jest co świętować, więc Wasze zdrowie. Szampan będzie w weekend i dziękuję, że trzymaliście mocno kciuki!

Matematyka to "zło wcielone"? Maturzyści nie mają wątpliwości

Byli też tacy, którzy narzekali na matematykę. Królowa nauk wielu osobom sprawiła problem, a korepetycje z tego przedmiotu cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Oczywiście jedynie matematyka mi zaburza, bo ledwo zdana, ale chociaż zdana

- żaliła się maturzystka.

Niektórzy chwalili się, że zmagania zakończyli na 30 proc. i cieszyli się, że po prostu udało im się zdać. 

Mnie się udało z matematyką na równe 14 punktów

- napisała uczennica. 

Kilka słów otuchy do swoich rówieśników przekazała w sieci jedna z maturzystek, która pokazała również swoje wyniki. Trzeba przyznać, że poszło jej naprawdę dobrze. - Przyszłam tylko pokazać swoje wyniki i znikam do spraw codziennych. Pamiętajcie, żeby się nie przejmować, jeżeli matura poszła wam gorzej, a tym, którzy zdali pięknie i są z siebie zadowoleni, serdeczne gratulacje! Jestem z was wszystkich dumna, maturzyści! - napisała. 

Maturzystka: Złym pomysłem byłoby wyrzucenie wszystkich trudnych zagadnień

Jedna z maturzystek zwróciła także uwagę na sposób nauczania. Przyznała, że kiedy w pierwszej liceum nie zrozumiała jednego z pierwszych działów, później ciężko było jej nadrobić zaległości. Jednocześnie stwierdziła, że gdyby nauczyciele skupiali się na uczniach i nie spieszyli się z materiałem, łatwiej byłoby przyswajać wiedzę. Jak się okazuje, kłopotliwe były też pewne zmiany maturalne. 

- Zdałam matematykę, ale bardzo się jej bałam. Dla mnie to jest zło wcielone! Ubolewam, że na maturze nie było stożków walców i kul, bo bardzo lubię te działy. Według mnie złym pomysłem byłoby wyrzucenie tych wszystkich trudnych zagadnień. Lepiej postawić na skuteczne przekazywanie podstawy programowej - przekonuje Patrycja i dodaje:

Język polski i język angielski poszedł super! Dzięki tym wynikom na pewno dostanę się na psychologię. Do tego historia i rozszerzenie z angielskiego i jesteśmy w domu. Nic mnie nie zaskoczyło, czułam, że właśnie takie wyniki dostanę.

Który przedmiot wypadł najgorzej na maturze 2024?

Maturę w 2024 roku zdało 84,1 proc. Wynik ten uwzględnia egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej. Dla porównania - w ubiegłym roku maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

W tym roku średni wynik uzyskany z matury z języka polskiego to 61 proc. (65 proc. licealiści, 56 proc. uczniowie technikum). Jeśli chodzi o matematykę, wynik ten był nieco lepszy i wyniósł 63 proc. (68 proc. licealiści, 56 proc. uczniowie technikum). W przypadku języka angielskiego było to 78 proc. (83 proc. licealiści, 72 proc. uczniowie technikum).

W zeszłym roku zgodnie z danymi udostępnionymi przez CKE średni wynik z matury z języka polskiego to 66 proc., z matematyki - 71 proc., a z języka angielskiego 85 proc.

Matura poprawkowa 2024. Nie wszystko stracone

Ci, którym nie udało się zdać matury, mają jeszcze szansę w sierpniowej sesji poprawkowej. Pozostał więc ponad miesiąc na naukę. Część pisemna matury poprawkowej odbędzie się 20 sierpnia, z kolei ustna została zaplanowana na 21 sierpnia 2024. Wyniki tych egzaminów będą znane 10 września 2024 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.