Nauczyciele powinni dostać kolejne podwyżki jeszcze w tym roku? To opinia naszych czytelników

Wynagrodzenia nauczycieli wciąż są na celowniku. Niektórzy krytykują wzrost pensji, inni cieszą się, że pedagodzy w końcu mają lepiej. O zdanie zapytaliśmy też naszych czytelników. Oto co myślą.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej nauczyciele na początku marca zaczęli otrzymywać podwyżki wynagrodzeń. Przekazano wówczas, że pieniądze pochodzą z rządowej subwencji oświatowej, która już wpłynęła do kas samorządów. Choć wynagrodzenia są znacznie wyższe, niż wcześniej, to euforii w szkołach próżno szukać.

Pedagodzy często pokazują swoje paski i mówią, że wciąż nie są zadowoleni ze swojej pensji. Ostatnio napisała do naszej redakcji nauczycielka przedszkola, która przyznała, że aby godnie żyć, na jej konto powinno wpływać minimum 6000 złotych. Kiedy zapytaliśmy naszych czytelników, czy taka minimalna kwota mogłaby być dla nauczycieli odpowiednio satysfakcjonująca, odpowiedzieli, że tak. W kolejnym sondażu dowiedzieliśmy się, że wynagrodzenie nauczycieli powinno być zmienione jeszcze w tym roku. 

Zobacz wideo Dlaczego młodzi ludzie nie chcą być nauczycielami? "Zarobki. Dostają mniej niż najniższa krajowa"

Podwyżki dla nauczycieli. Nasi czytelnicy nie mają wątpliwości

Przy okazji publikacji artykułu: "Nauczyciele powinni zarabiać 6000 zł na rękę? Opinie nie pozostawiają wątpliwości", spytaliśmy naszych czytelników o to, czy ich zdaniem nauczyciele powinni jeszcze w tym roku otrzymać podwyżki wynagrodzenia. Ponad połowa, a dokładnie 78 proc. czyli 2651 czytelników przyznało, że "zdecydowanie tak, bo im się to należy". Zupełnie inne zdanie ma 17 proc., czyli 585 internautów. Ci uważają, że "nie, bo jest jeszcze wiele innych niedocenionych zawodów, a nauczyciele już przecież i tak dostali pieniądze". 5 proc., a dokładnie 155 osób uważa, że "jeśli są na to pieniądze, to rząd powinien wysłuchać próśb nauczycieli". Tylko 12 czytelników nie ma zdania na ten temat.

Nauczyciele powinni dostać podwyżki jeszcze w tym roku? To opinia naszych czytelnikówNauczyciele powinni dostać podwyżki jeszcze w tym roku? To opinia naszych czytelników Screen, edziecko.pl

Warto zaznaczyć, że głosów wciąż przybywa, jednak już z tych opinii można wysunąć pewne wnioski. Nie tylko nauczyciele martwią się o swój los, bo wielu rodziców także uważa, że zasługują na lepsze płace.

Wynagrodzenie nauczycieli 2024. Ile podwyżki dostali pedagodzy?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nauczyciele dostali 30 procent podwyżki. A ile konkretnie pieniędzy wpłynęło na konta pedagogów? Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym zarabiają:

  • początkujący - 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
  • mianowani - 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
  • dyplomowani - 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych:

  • początkujący - 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto),
  • mianowani - 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto),
  • dyplomowani - 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.