Nauczyciele powinni zarabiać 6000 zł na rękę? Opinie nie pozostawiają wątpliwości

Podwyżki dla nauczycieli to temat, który budzi wiele emocji. Część społeczeństwa cieszy się, że doceniono pracę pedagogów, a inni nadal ubolewają nad wysokością kwot. Ile ludzi, tyle opinii. O zdanie zapytaliśmy też Was. Naszych czytelników. Oto, jak głosowaliście.

Nauczyciele na początku marca dostali wyczekane podwyżki. I choć rząd dał tyle, ile obiecał, to temat wciąż budzi wiele emocji. Sporo kontrowersji budzą znaczne różnice pomiędzy zarobkami nauczycieli przedszkolnych, szkolnych i akademickich. Pedagodzy często pokazują swoje paski i mówią, że wciąż nie są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia. Ostatnio napisała do naszej redakcji nauczycielka przedszkola, która przyznała, że aby godnie żyć, na jej konto powinno wpływać minimum 6000 złotych. Czy to kwota, która byłaby dla nauczycieli odpowiednio satysfakcjonująca? Nasi czytelnicy zdradzili, co o tym myślą.

Zobacz wideo Ile powinien zarabiać nauczyciel w Polsce? Poseł Marcin Józefaciuk podaje konkretną kwotę

Nauczyciele chcą większych podwyżek. Jak się okazuje, nie tylko oni

Przy okazji publikacji artykułu: "Nauczycielka pokazała, ile zarabia. Ratuje ją jedno. 'O wakacjach mogę pomarzyć'", spytaliśmy naszych czytelników o to, czy ich zdaniem nauczyciele powinni zarabiać minimum 6000 złotych na rękę. Ponad połowa, a dokładnie 58 proc. czyli 3272 czytelników przyznało, że "zdecydowanie tak, robią kawał dobrej roboty i im się należy". Zupełnie inne zdanie ma 22 proc., czyli 1187 internautów. Ci stwierdzili, że "zdecydowanie nie, bo te pensje są i tak wystarczająco wysokie". 17 proc., a dokładnie 915 osób uważa, że "dużo zależy od nauczanego przedmiotu i doświadczenia zawodowego". Tylko 146 osób, tj. zaledwie 3 proc. czytelników nie ma zdania na ten temat. 

Warto zaznaczyć, że głosów wciąż przybywa, jednak już z tych opinii można wysunąć pewne wnioski. Nie tylko nauczyciele martwią się o swój los, a to dobry prognostyk, aby walczyć o poszanowanie zawodu i wyższe wynagrodzenie. 

Nauczyciele powinni zarabiać 6000 tys. zł. na rękę? Opinie nie pozostawiają wątpliwościNauczyciele powinni zarabiać 6000 tys. zł. na rękę? Opinie nie pozostawiają wątpliwości Screen, edziecko.pl

Wynagrodzenie nauczycieli 2024. Ile podwyżki dostali pedagodzy?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, nauczyciele dostali 30 procent podwyżki. A ile konkretnie pieniędzy wpłynęło na konta pedagogów? Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym zarabiają:

  • początkujący - 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
  • mianowani - 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
  • dyplomowani - 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych:

  • początkujący - 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto),
  • mianowani - 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto),
  • dyplomowani - 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.