Wakacje coraz bliżej, a uczniowie ze zniecierpliwieniem wyczekują letniej przerwy od nauki. W tym roku zakończenie roku szkolnego wypada w piątek 21 czerwca. To oznacza, że licząc od piątku 24 maja do wakacji zostało im zaledwie 27 dni. Chociaż pogoda za oknem już zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, wielu uczniów przysiada do książek. Wiedzą, że to ostatni dzwonek na poprawę stopni przed oficjalnym wystawieniem ocen.
Niektórym szczególnie zależy na tym, aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem. To wyróżnienie mogą uzyskać uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej aż do ukończenia szkoły średniej, zawodowej lub technikum (nie ma go w klasach 1-3). Żeby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, należy uzyskać średnią z ocen nie mniejszą niż 4,75. Trzeba jednak podkreślić, że to niejedyny warunek. Kluczowa jest również ocena z zachowania, która powinna być przynajmniej bardzo dobra. Uczeń z dobrą lub niższą oceną z zachowania, mimo bardzo dobrych wyników w nauce nie może liczyć na świadectwo z wyróżnieniem. Właśnie dlatego ważne jest, aby na ostatniej prostej nie nagrabić sobie u nauczycieli.
Bywa, że przed końcem roku uczniowie ulegają letniemu rozluźnieniu, w klasie zachowują się bardziej swobodnie, hałasują lub rozmawiają na lekcji. Jeśli takie zachowanie nie spodoba się nauczycielowi, może wpisać uczniowi uwagę. Nadmiar uwag skutkuje niższą oceną z zachowania. Na Twitterze nawiązała się żywa dyskusja między uczniami wspominającymi najbardziej absurdalne, nietypowe lub śmieszne uwagi z dzienników. Poniżej zacytowaliśmy niektóre z nich. Przed końcem roku mogą być przestrogą.
"Chodzi po sali, wydaje z siebie dziwne odgłosy, zachowuje się jak zwierzę", "Maciej udaje małpę na lekcji", "W 4. klasie dostałem uwagę o treści: uczeń podczas lekcji przykładał do nosa kolegi swoją skarpetę, którą ściągnął ze stopy", "Uczeń trzyma głowę kolegi pod pachą", "Uczeń przeklina po niemiecku, wchodząc na lekcję języka angielskiego", "Uczennica rysuje w zeszycie kolegi męskie członki i mówi, że to góry", "Uczeń dostał złą ocenę, więc podarł sprawdzian i uciekł ze szkoły", "Kamila narysowała w zeszycie koleżanki ogromne genitalia. Na dwie strony!", "Uczeń rzuca kalarepą po klasie", "Utrudniają prowadzenie zajęć, okładają się książkami po głowie", "Filip, zamiast rozwiązywać zadania, bawił się w układanie wieży z piórników", "Uczeń na przerwie wrzucił but kolegi do klasy, a następnie uciekł z miejsca zdarzenia", "Uczeń wydaje dziwne odgłosy na lekcji muzyki" - pisali.