Egzaminatorka ostro o rozprawce ósmoklasistów. To "zły temat"? "Brak możliwości popisu"

Uczniowie przystąpili we wtorek do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. I choć w sieci krąży wiele opinii o tym, że arkusz egzaminacyjny był prosty, to nie do końca tak jest. Egzaminatorka zdradza, na czym uczniowie mogą stracić punkty. Według niej to "zły temat". - To szansa dla tych, którzy czytają - podkreśla pedagożka.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego rozpoczął się we wtorek o godzinie 9 i trwał 120 minut. Przystąpiło do niego 214 500 ósmoklasistów z ponad 11 190 szkół oraz ponad 11 600 uczniów będących obywatelami Ukrainy z ok. 3 400 szkół.

Wymagania egzaminacyjne CKE wyjaśniają, że egzamin sprawdza umiejętności uczniów zawarte w czterech kategoriach: kształcenie literackie i kulturowe, kształcenie językowe, tworzenie wypowiedzi i samokształcenie. Arkusz egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego składa się z pytań zamkniętych i otwartych. Uczniowie przygotowują także wypowiedź pisemną. Wybierają między rozprawką a opowiadaniem, które będą opierały się na wybranej lekturze obowiązkowej. W tym roku na egzaminie ósmoklasisty pojawiły się tematy, które wyjątkowo mocno spodobały się uczniom.

Zobacz wideo

Ósmoklasiści wybierali pomiędzy opowiadaniem a rozprawką

Najwyżej punktowane na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego jest wypracowanie, które nie może być krótsze niż podana w arkuszu liczba słów. Ósmoklasiści mieli do wyboru dwa tematy - opowiadanie o charakterze twórczym lub rozprawkę o charakterze argumentacyjnym. Tematy brzmiały następująco:

  1. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność stwierdzenia, że warto pomagać innym. W argumentacji odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.
  2. Bez ciebie nie poradziłbym/poradziłabym sobie w tej sytuacji... Napisz opowiadanie o przygodzie z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej, którego pomoc sprawiła, że Wasza przygoda zakończyła się szczęśliwie. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Egzaminatorka bez litości o rozprawce: Temat nie daje możliwości do popisu

I choć wydaje się, że to wbrew pozorom dość łatwe tematy, z którymi poradziliby sobie nawet uczniowie z klas siódmych, to nie do końca tak jest. Dość mocną refleksją na temat rozprawki podzieliła się z nami nauczycielka polskiego i zarazem wieloletnia egzaminatorka OKE, która przyznała, że "rozprawka tylko pozornie wydaje się łatwa, a wielu uczniów straci na niej punkty".

- W zasadzie spośród wymienionych w arkuszu lektur nie ma dzieła, w którym ta teza przedstawiona była wprost. Lekturą dominującą w arkuszu są "Kamienie na szaniec". Nie ma tu mowy o altruistycznej pomocy. W książce podkreślane są raczej zalety współpracy. Jeden chłopak czuwa na czatach, drugi szkodzi w ramach akcji "Małego sabotażu". Tutaj jednak tego uczeń będzie musiał się doszukać. Nie będzie to dla wielu oczywiste - zapewnia egzaminatorka, która przyznaje, że uczniowie patrzą na lekturę jako na ogół i rzadko doszukują się szczegółów, które mogą zaważyć na odpowiedniej argumentacji.

Temat nie daje pola do popisu. Uczeń ma ograniczone możliwości działania, jeśli chodzi o lektury. Plusem jest, że można skorzystać nie tylko z lektury, lecz także z innego utworu literackiego. Jest wielu uczniów, którzy czytają lektury z poza kanonu. To jest szansa dla tych, którzy czytają. Mogą sięgnąć po swoje ulubione książki

- podsumowuje. 

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym. Wymagane jest przystąpienie do egzaminu (aby ukończyć szkołę), ale nie określono tzw. minimalnego wyniku, który należy uzyskać. Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zostaną ogłoszone 3 lipca i to bez względu na to, czy przystąpili do egzaminu w pierwszym, czy w drugim terminie. Na otrzymanym zaświadczeniu uczniowie zobaczą wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla każdego przedmiotu.

Oczywiście, z egzaminu ósmoklasisty nie można "nie zdać", natomiast warunkiem ukończenia szkoły podstawowej jest przystąpienie do niego. Kto nie zdąży zrobić tego w pierwszym terminie, czeka na niego drugi - w dniach 10-12 czerwca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.