Pierwsze relacje uczniów po maturze z polskiego. "Dziwny arkusz. Podejrzanie łatwy"

Maturzyści opowiedzieli o porannych zmaganiach z językiem polskim. Z ich relacji wynika, że nie był to najtrudniejszy arkusz, dlatego ze spokojem oczekują na wyniki egzaminu. Niektórzy sugerują, że to jeden z najłatwiejszych arkuszy maturalnych od lat. "Mogliby to dać nawet na egzaminie ósmoklasisty. Jesteśmy szczęściarzami" - piszą maturzyści w mediach społecznościowych.

We wtorek 7 maja ruszył maraton maturalny. O godz. 9:00 maturzyści w całej Polsce rozpoczęli zmagania z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Trwał on 240 minut i składał się z trzech części: język polski w użyciu, test historycznoliteracki oraz wypracowanie.

Choć Centralna Komisja Egzaminacyjna nie opublikowała oficjalnych arkuszy, to w sieci pojawiły się już pierwsze relacje maturzystów. Z ich relacji wynika, że matura była dość prosta, jednak nie brakowało zadań, które przysporzyły pewnych kłopotów. Najmilej mówi się o wypracowaniu maturalnym, za które można dostać najwięcej punktów. 

Nastroje są optymistyczne. Dziwny arkusz. Podejrzanie łatwy, ale najgorsze dopiero przed nami. Wracam do domu i powtarzam materiał na matematykę. Jak o tym myślę, to chce mi się płakać

- mówi portalowi eDziecko.pl maturzysta, który zdawał maturę w Warszawie. Jego zdanie podzielają także inni uczniowie. Niektórzy z dużym optymizmem oczekują na wyniki, bo wiedzą, że poszło im lepiej, niż wcześniej zakładali. Pamiętajmy jednak, że to kwestia indywidualna, jednak jeśli ktoś się dobrze przygotował, nie powinien mieć większych problemów ze zdaniem egzaminu.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Matura 2024. Język polski już za nami. Uczniowie pisali o buncie i relacjach międzyludzkich

Choć maturzyści drżą przed egzaminami maturalnymi, to eksperci przekonują, że w tym roku matura będzie dość przewidywalna i raczej nie ma się czego bać. Co innego zmiany, które mają obowiązywać od przyszłego roku, ale to już czeka kolejny zdający rocznik. 

Tegoroczni maturzyści mieli na rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego aż 240 minut, jednak rekordziści wyszli z sali już nawet po dwóch godzinach pisania. Jednak znaczna część postanowiła wykorzystać czas do ostatniej minuty. Niektórzy liczyli na nagły przypływ wiedzy, bo jak się okazuje, matura z języka polskiego, choć była dość przyjemna, to również czasochłonna. Najwięcej czasu zajęły wypracowania maturalne, a ich tematy brzmiały następująco:

 1. Temat 1. Bunt i jego konsekwencje dla człowieka. W pracy odwołaj się do:
 • lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego;
 • innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki;
 • wybranych kontekstów.
 1. Temat 2. Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka? W pracy odwołaj się do:
 • lektury obowiązkowej - wybranej spośród lektur wymienionych na stronach 3 i 4 tego arkusza egzaminacyjnego;
 • innego utworu literackiego - może to być również utwór poetycki;
 • wybranych kontekstów.

Co więcej, wśród zadań znalazło się między innymi zadanie z plakatem do przedstawienia "Kordian". Zadaniem maturzystów była interpretacja dwóch elementów graficznych i wyjaśnienie ich sensu. Maturzyści mieli również za zadanie wyjaśnić symbolikę złotego rogu w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego na podstawie sceny 24 aktu III. Pojawiły się także pytania związane m.in. z "Mitologią" Jana Parandowskiego oraz "Trenem X" Jana Kochanowskiego. Nie zabrakło fragmentu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza oraz "Potopu" Henryka Sienkiewicza".

Maturzyści są zadowoleni, jednak są też wyjątki: Zawaliłem zadanie z symboliką złotego rogu w "Weselu"

Internauci tegoroczne tematy wypracowań maturalnych określili jako wyjątkowo łatwe. Podobne zdanie mieli też maturzyści, którzy sale opuszczali nawet po dwóch godzinach pisania matury. Skontaktowaliśmy się z jednym ze zdających maturzystów, który maksymalnie wykorzystał swój czas i oddał arkusz jako ostatni w sali. Oskar przyznaje, że tematy rozprawek były dla niego niemałym zaskoczeniem. "Język polski jest dość łatwy więc spodziewałem się, że pójdzie mi dobrze, ale nie myślałem, że aż tak dobrze. Kiedy otworzyłem arkusz i zobaczyłem tematy rozprawek, to uśmiechnąłem się sam do siebie. Najpierw zrobiłam część z zadaniami, a później przeszedłem do pisania. Skończyłem przed czasem, ale wszystko sobie sprawdzałem. Zawaliłem zadanie z symboliką złotego rogu w "Weselu". Trochę szkoda, bo było dobrze punktowane. Pisałem temat o relacjach i powołałem się na "Pana Tadeusza", "Kamienie na Szaniec" i "Dżumę". Jestem zadowolony" - komentuje maturzysta, przyznając, że dawno nie pisał czegoś tak przyjemnego.

Mogliby to dać nawet na egzaminie ósmoklasisty. Jesteśmy szczęściarzami

- mówi Karolina w rozmowie z eDziecko.pl, która jest zadowolona ze swojej pracy. 

Najmłodszy radny w Polsce to także tegoroczny maturzysta. "Stres zszedł, teraz już z górki"

Podobne zdanie ma także Maciej Pomorski, najmłodszy radny gminy Wiązowna, który napisał na portalu X, że jest zadowolony ze swojej pracy. Jak wspomniał, pisał o buncie, czyli pierwszym temacie. "Polski zakończony. Przyjemna ta matura nawet była. Na wypracowaniu wybrałem temat buntu i jego konsekwencji. Odwołałem się do "Roku 1984" Orwella, "Tanga" Mrożka i Solidarności. Stres zszedł, teraz już z górki" - napisał najmłodszy polski radny, dodając, że najbardziej stresował się egzaminem z języka polskiego. 

Matura 2024. Maturzyści szukają ratunku w sieci. "Obawiam się o moje wypracowanie"

Jedna z maturzystek podzieliła się na portalu X swoimi obawami dotyczącymi wypracowania. Uczennica martwi się, czy aby Makbet to postać, która się buntowała. Internauci zapewniali ją, że jeśli dała odpowiedni argument, to egzaminator z pewnością zaliczy jej akapit. "Obawiam się o moje wypracowanie. Wzięłam temat buntu i dałam Makbeta. Proszę no, przecież był bunt, a on był zbuntowany i chciwy. Co myślicie? #matura2024" - pytała w sieci.

Najwięcej emocji wzbudził motyw buntu na maturze, który zdaniem wielu maturzystów, był wprost wymarzonym tematem. W mediach społecznościowych pojawiły się nawet głosy, że matura 2024 może być najłatwiejszą od lat, a sam temat wypracowania z powodzeniem mógłby się znaleźć na egzaminie ósmoklasisty, który już w przyszłym tygodniu. "Źle nie było! Napisałam w dwie godziny wszystko, łącznie z rozprawką na 400 słów. Jak będzie 30 proc. to będę szczęśliwa! #matura #matura2024" - napisała jedna z maturzystek, a inna dodała:

Żartujecie sobie ze mnie! Ta matura to chyba najprostsza rzecz, którą w życiu napisałam. Co to była za rozprawka? Tam się do wszystkiego można było odnieść!

Matura 2024 - harmonogram egzaminów. Dokładna rozpiska godzinowa

Obowiązkowe przedmioty na maturze dla absolwentów szkół średnich to matematyka, język polski i język obcy nowożytny (każdy na poziomie podstawowym), a oprócz tego przynajmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Pisemna część egzaminów maturalnych odbędzie się między 7 a 24 maja 2024 roku, rano i po południu - o 9:00 i 14:00. Więcej godzin dotyczy absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę godzinową poszczególnych egzaminów na maturze 2024 (PP - poziom podstawowy, PR - poziom rozszerzony, DJ - poziom dwujęzyczny).

 • 7 maja 2024 (wtorek): język polski PP (9:00);
 • 8 maja 2024 (środa): matematyka PP (9:00), język kaszubski, łemkowski, łaciński i kultura antyczna PR (14:00);
 • 9 maja 2024 (czwartek): język angielski PP (9:00), język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski PR (14:00);
 • 10 maja 2024 (piątek): WOS PR (9:00), język niemiecki PR, DJ (14:00);
 • 13 maja 2024 (poniedziałek): język angielski PR, DJ (9:00), filozofia PR (14:00);
 • 14 maja 2024 (wtorek): biologia PR (9:00), język rosyjski PR, DJ (14:00);
 • 15 maja 2024 (środa): matematyka PR (9:00), język francuski PR, DJ (14:00);
 • 16 maja 2024 (czwartek): chemia PR (9:00), historia muzyki PR (14:00);
 • 17 maja 2024 (piątek): geografia PR (9:00), język mniejszości narodowych PP (14:00);
 • 20 maja 2024 (poniedziałek): język polski PR (9:00), język mniejszości narodowych PR (14:00);
 • 21 maja 2024 (wtorek): historia PR (9:00), język hiszpański PR, DJ (14:00);
 • 22 maja 2024 (środa): informatyka PR (9:00), historia sztuki PR (14:00);
 • 23 maja 2024 (czwartek): fizyka PR (9:00), język włoski PR, DJ (14:00);
 • 24 maja 2024 (piątek): przedmioty w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych - matematyka PP (9:00), geografia PR (10:35), chemia PR (12:10), fizyka PR (13:45), biologia PR (15:20), historia PR (16:55).
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.