Chocholi taniec. Przecieki matura 2024. Czy maturzyści zmierzą się z "Weselem" Wyspiańskiego?

Chocholi taniec to ważny motyw z "Wesela" - dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Pojawia się na samym końcu lektury i jest krytyką polskiego narodu, który nie jest w stanie podjąć walki o swoją niepodległość.

Chocholi taniec to jedno z haseł, którego liczba wyszukiwań wzrosła w Google Trends przed pisemnym egzaminem maturalnym z języka polskiego. W ubiegłych latach na kilka godzin przed maturą w podobny sposób wyszukiwano hasła, które później rzeczywiście pojawiły się na egzaminie. Sprawą zajęła się prokuratura, ale nie udało się namierzyć sprawców zamieszania. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele informacji jakoby tegoroczni maturzyści mieli się zmierzyć z "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego i motywem chocholego tańca

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Chocholi taniec - motyw z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

Chocholi taniec to ważny motyw pochodzący z "Wesela" - Stanisława Wyspiańskiego. Jest to dramat uważany za jedno z najważniejszych dzieł literatury okresu Młodej Polski i literatury polskiej w ogóle. Po raz pierwszy został wystawiony 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. "Wesele" powstało w nawiązaniu do autentycznego wydarzenia - wesela poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które miało miejsce w 1900 roku, w podkrakowskiej wsi Bronowice i w którym wziął udział Wyspiański. Autor dramatu wykorzystał je do stworzenia utworu, w którym przemycił krytyczną ocenę współczesnego mu społeczeństwa. Wytknął mu marazm, w którym utknął, niezdolny podjąć walkę o własną niepodległość. Jednym z ważnych motywów "Wesela" jest chocholi taniec. 

Chocholi taniec - co to za motyw?

Chocholi taniec to jeden z motywów pojawiających się w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. W ostatniej scenie dramatu goście weselni w letargu tańczą w rytm muzyki Chochoła (to konstrukcja ze słomy zabezpieczającą zimą delikatne rośliny przed zimnem, czasem ma postać kukły). Chocholi taniec jest symbolem uśpienia narodu. W ekranizacji "Wesela" z 1972 roku głosu Chochołowi użyczył Czesław Niemen.  

Chocholi taniec? CKE zapewnia, że przecieków nie będzie

Marcin Smolik, dyrektor CKE w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej powiedział, że zastosowane zabezpieczenia mają w tym roku zapobiec przeciekom maturalnym. "System, który mamy wprowadzony pomógł dotychczas uniknąć sytuacji, w których jeden, czy dwóch dyrektorów otwierali przesyłki i przekazywali arkusze zdającym, a przynajmniej takie mieliśmy podejrzenia. I dlatego w tym roku do wybranych paczek, których jest więcej niż w roku ubiegłym, oprócz tego, że są włożone materiały egzaminacyjne, to włożone są również nadajniki, które po prostu po otworzeniu przesyłki przesyłają komunikat, że dana paczka została otwarta przed czasem".

Więcej o: