Wreszcie powiew normalności w MEN. Czarnek na to nie pozwalał. "Historyczna chwila"

Wyniki tegorocznej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zostały już opublikowane. Po raz pierwszy w historii ogłoszenie zwycięzców nastąpiło w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a nie tak jak wcześniej przed gmachem instytucji. "To historyczna chwila i to nie koniec dobrych wieści" - przekazała podczas konferencji wiceministerka edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz.

Uczniowie i uczennice z ponad 2000 szkół w Polsce odpowiedzieli na pytania, które dotyczyły obecności osób nieheteronormatywnych, postaw nauczycieli i nauczycielek, ewentualnej dyskryminacji na terenie placówek, oraz systemowego podejścia szkół do społeczności LGBTQ+. Na podstawie odpowiedzi stworzono ranking szkół najbardziej przyjaznych osobom LGBTQ+. Organizatorem akcji jest Fundacja GrowSpace. 

Widzimy was, słyszymy

- zapewniła Ministerka do Spraw Równości Katarzyna Kotula, obejmując patronat nad akcją. Z pewnością to swego rodzaju odpowiedź i zapewnienie, że nowy rząd chce także przełomu w Ministerstwie Edukacji. Przypomnijmy, że jeszcze rok temu ówczesny Rzecznik Praw Dziecka z ramienia PiS, Mikołaj Pawlak, zalecał kontrole w zwycięskich placówkach w Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Wówczas pytał "komu tak naprawdę są przyjazne", a także węszył przestępstwa o charakterze seksualnym. I w pewnych przypadkach mu się to udało, bo nie wszyscy dopełnili formalności, a później dyrektorzy tłumaczyli się przed sądem. Teraz czas na powiew świeżości i przede wszystkim normalności. 

Zobacz wideo Nauczyciel roku Przemek Staroń o tęczowym piątku. "W 2023 roku przebiegł już w zupełnie innej atmosferze"

Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Lista 10 szkół wyróżnionych Tarczą Zaufania

24 kwietnia zostały ogłoszone wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ zajęło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie, znane też jako "Bednarska". Placówka otrzymała Tarczę Zaufania podpisaną przez wiceministrę Paulinę Piechnę-Więckiewicz. Drugie miejsce zajęło XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, a trzecie: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. Kolejne miejsca plasują się następująco:

  1. Saska Szkoła Realna - Liceum Ogólnokształcące (Warszawa)
  2. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące COGITO w Żywcu (Żywiec)
  3. II Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasielnicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego (Warszawa)
  4. IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej (Łódź)
  5. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie (Olsztyn)
  6. Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych (Opole)
  7. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 "SOS" (Warszawa)
Mapa Równości. IV edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+
Mapa Równości. IV edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ Materiały fundacji GrowSPACE

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Pierwszy raz w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Hasłem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest "Szkoła Zaufania". Organizatorom przedsięwzięcia przyświeca prosta idea - pokazanie miejsc, w których osoby ze społeczności LGBTQ+ będą mogły czuć się akceptowane i nie będą narażane na wykluczenie i przemoc. Chociaż to już czwarta odsłona tej inicjatywy, po raz pierwszy odbywała się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Minister Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka. "Wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży" - przekazał Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu. 

To historyczna chwila, kiedy ogłaszamy wyniki naszego rankingu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

- podkreślali aktywiści tworzący ranking szkół przyjaznych LGBTQ+, którzy zauważyli już pierwsze zmiany w szkołach. Atmosfera jest bardziej otwarta, jednak wciąż nie brakuje niepokojących miejsc. "Tegoroczny Ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży.

Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w Rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące.

Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa" - przekazał Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.