"Zemsta"- lektura, którą czyta się w szkole podstawowej. Zobacz, jak pomoże Ci plan wydarzeń

"Zemsta" to jedna z popularniejszych komedii, które przerabia się jako lektury w szkole podstawowej. Jeśli właśnie ją omawiasz albo potrzebujesz przypomnieć sobie informacje na jej temat, ten artykuł powinien się okazać dla Ciebie bardzo pomocny.

"Zemsta" – lektura dla uczniów szkół podstawowych

Interesuje Cię "Zemsta"? Lektura, o której myślisz, jest komedią napisaną przez Aleksandra Fredrę. Pisarz, tworząc tę ciekawą, a zarazem bardzo zabawną historię, inspirował się prawdziwymi wydarzeniami. Jak przystało na komedię, w "Zemście" obecne są takie elementy, jak: wesoły, niekiedy zabawny klimat, lekka atmosfera wokół zdarzeń, przerysowane charaktery bohaterów, którzy w niej występują, a także wszystkie trzy typy komizmu: postaci, sytuacji i słowa.

Choć czas akcji w "Zemście" nie został jednoznacznie określony, można szacować, że rozgrywające się w niej wydarzenia mają miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor posłużył się w swojej komedii powszechnie znanymi sarmackimi wadami i przypisał je swoim postaciom.

Zobacz wideo Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa? Matematyczka: Tak, jest jedno "ale". "Nauczyciele powinni przechodzić testy psychologiczne"

"Zemsta": jak napisać plan wydarzeń?

Masz problem, by przypomnieć sobie dokładnie, o czym jest "Zemsta"? Plan wydarzeń, o ile tylko będzie dobrze przygotowany, powinien Ci pomóc w odświeżeniu swojej wiedzy. Warto spróbować w pierwszej kolejności stworzyć go samodzielnie. Jeśli podejmiesz takie starania, skup się na najważniejszych punktach fabularnych, jakie pojawiły się w lekturze.

Jeśli masz zamiar przeanalizować "Zemstę" pod kątem wydarzeń, na pewno powinieneś pamiętać o takich scenach, jak: podjęcie przez Cześnika decyzji o ślubie z Podstoliną, spotkanie Klary i Wacława w altanie, zmuszenie Wacława do poślubienia Klary przez Cześnika czy wesele młodych, które doprowadza do zgody między dwoma zwaśnionymi sąsiadami.

"Zemsta" – streszczenie komedii

Streszczenie "Zemsty" umożliwi każdemu, kto czytał tę komedię, bez problemu przypomnieć sobie przebieg zdarzeń. Historia przedstawiona w utworze rozgrywa się na terenie zamku, który został podzielony na dwie części przy wykorzystaniu muru. Po jednej jego stronie mieszka Cześnik Maciej Raptusiewicz, po drugiej natomiast Rejent Milczek. Sąsiedzi nie mają ze sobą najlepszych stosunków i wciąż toczą ze sobą cichą wojnę. Rejent wynajmuje mularzy, by naprawili mur, jednak Cześnik nie chce się na to zgodzić. Dokonuje za to wszelkich starań, by ożenić się z Podstoliną, dlatego też każe Papkinowi zająć się odpowiednimi przygotowaniami. Ostatecznie Podstolina się zgadza, więc ślub jest w planach.

Tymczasem w altanie spotykają się potajemnie syn Rejenta, Wacław oraz bratanica Cześnika, Klara. Młodzi ludzie darzą się gorącym uczuciem, do którego jednak nie mogą przyznać się otwarcie z uwagi na utrzymujący się konflikt. Przy murze dochodzi do bójki między osobami pracującymi przy jego naprawie a służbą Cześnika. W wyniku zdarzeń Wacław staje się jeńcem Papkina i choć ten chce mu zwrócić wolność, młody mężczyzna chce zostać przy nim, by móc zobaczyć się z Klarą. Ostatecznie zdradza Papkinowi swoją tożsamość i jednocześnie obiecuje nagrodę, jeśli ten go nie wyda.

Papkin sam jest zakochany w Klarze, choć ta nie odwzajemnia jego miłości i sprytnie go zwodzi. Nakazuje mu wykonanie trzech bardzo trudnych zadań, które mają udowodnić jego uczucie do niej. Tymczasem Wacław przekonuje się, że z Podstoliną, mającą pomóc młodym w przekonaniu Cześnika do ich związku, niegdyś łączył go romans. Cześnik każe Papkinowi przekazać Rejentowi wezwanie do pojedynku na szable.

Rejent nakazuje Wacławowi wziąć za żonę Podstolinę. O wszystkim słyszy Papkin, który przekazuje mu informacje od Cześnika. Ten z kolei jest w trakcie przygotowań i do zaplanowanego pojedynku, i do ślubu z Podstoliną. Wtedy wraca Papkin, który mówi mu, że kobieta zgodziła się wyjść za Wacława. Wówczas Cześnik wykorzystuje fakt, że Wacław znajduje się w jego części zamku i pod groźbą śmierci nakazuje mu wyjść za Klarę. Szczęśliwi młodzi chętnie przystępują do ślubu. To wydarzenie jednoczy wszystkich obecnych, w tym Cześnika i Rejenta.

Zobacz też: "Latarnik" - streszczenie lektury i najważniejsze informacje. Dowiedz się, jak napisać plan wydarzeń

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.