Warszawska szkoła podstawowa zmienia się w ruinę. "Wszędzie biegają szczury"

Chodzi o budynek dawnej szkoły podstawowej przy ulicy Złotej 72. Placówka nie istnieje od 2003 roku, a jej teren nie został w żaden sposób zagospodarowany. Budynek zmienił się w ruinę, przylegający do niego teren służy jako parking.

Ulica Złota znajduje się w ścisłym centrum Warszawy. Niedaleko stąd o Dworca Centralnego, Pałacu Kultury i Nauki i Ronda ONZ. W tej okolicy znajdują się najdroższe działki w stolicy, każdy metr kwadratowy jest tu na wagę złota. W ciągu kilku ostatnich lat to miejsce zmieniło się nie do poznania - wyrosły nowoczesne wieżowce. Dawna szkoła podstawowa stoi tak, jak stała i coraz bardziej straszy, bo jej gmach zmienia się w ruinę.

Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce

Trudna sytuacja działki z dawną szkołą

Szkoła podstawowa, która mieściła się przy ulicy Złotej 72 została zlikwidowana ponad 20 lat temu i od tej pory w tym miejscu nic się nie zmieniło. Kilka lat temu teren został wystawiony na sprzedaż za 110 mln zł, ale nie znalazł się chętny, bo teren ten nie ma planu zagospodarowania. Obecnie trwa proces wchłaniania spółki, która jest jej właścicielem przez MPO jako sposób na dokapitalizowanie miejskiego przedsiębiorstwa. 

Szczury i noclegownia dla bezdomnych

"W środku dzika noclegownia bezdomnych, na zewnątrz parking samowola. Wszędzie biegają szczury. Tak wygląda opuszczona szkoła w środku miasta" - pisała w 2007 roku o tym miejscu warszawa.wyborcza.pl. I nic się od tego czasu nie zmieniło. Budynek straszy zamurowanymi oknami, a te, które nie zostały zamurowane, powybijano. 

Andrzej Głuszak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze ma nadzieję, że wkrótce problem zrujnowanego gmachu szkoły zostanie rozwiązany. "Moja mama chodziła do tej szkoły, jako dziecko sadziła drzewa, które rosną przy ogrodzeniu. Za każdym razem, kiedy przechodzimy obok tego budynku, z dumą opowiada o tych drzewach, ale też płakać jej się chce na widok tej ruiny" - wspomina na łamach warszawa.wyborcza.pl.  

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.