• Link został skopiowany

"Balladyna" - omówienie lektury dla szkoły podstawowej. Napisz dobry plan wydarzeń

"Balladyna" to jedna spośród lektur, które omawia się w szkole podstawowej. Aby po jej przeczytaniu być pewnym, że wszystko dobrze się zapamiętało, warto zrobić powtórkę z wiedzy o treści utworu. W tym natomiast pomocne okażą się plan wydarzeń, streszczenie i podstawowe wiadomości o samej lekturze.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

"Balladyna": lektura w szkole podstawowej

"Balladyna" to lektura, która powstała między 1833 a 1834 rokiem, choć została wydana dopiero w 1839 roku. Jej autorem był Juliusz Słowacki. Utwór ten stanowi jednocześnie dramat romantyczny i tragedię, ponieważ jego wydarzenia pozornie zmierzają ku szczęśliwemu rozwiązaniu, a jednak ostatecznie kończą się tragicznie. Co więcej, w treści pojawia się też sporo fantastycznych postaci, które występują obok tych całkowicie realistycznych. O większości wydarzeń czytelnik dowiaduje się z dialogów prowadzonych między bohaterami, te są natomiast uzupełniane o odpowiednie zapisy w didaskaliach.

W dramacie obecny jest motyw winy i kary oraz odpowiedzialności, jaką zawsze trzeba wziąć za swoje czyny. Zwrócona zostaje też uwaga na fakt, że dobro zawsze współistnieje ze złem.

Zobacz wideo Koniec prac domowych – ciąg dalszy kontrowersji. Analizujemy w "Co to będzie"

"Balladyna": jak napisać plan wydarzeń dramatu?

Chcesz sprawdzić, o co dokładnie chodziło w dramacie "Balladyna"? Plan wydarzeń, przygotowany starannie i bez pośpiechu, powinien pomóc Ci usystematyzować wiedzę w tym zakresie. Najważniejsze to odnaleźć i nazwać sytuacje, najistotniejsze z punktu widzenia fabularnego dla tej lektury. Najlepiej, jeśli sformułujesz je postaci równoważników zdań. Analizując "Balladynę", nie zapomnij o tak kluczowych wydarzeniach, jak na przykład: chęć pojęcia za żonę Aliny lub Balladyny przez Kirkora, konkurs na zbieranie Malin, zabójstwo Aliny z rąk Balladyny, ślub Balladyny z Kirkorem czy śmierć Balladyny w wyniku uderzenia piorunem.

"Balladyna": streszczenie utworu

Jak powinno wyglądać streszczenie "Balladyny"? Najważniejsze, by zamieścić w nim informacje, które pozwolą przypomnieć sobie zarys całej historii. O czym powinieneś pamiętać, analizując treść tej lektury?

Zagłębiając się w jej treść, poznasz dwie siostry: Alinę i Balladynę, które mieszkają same ze swoją matką, wdową. Siostry to dwa przeciwieństwa. Pierwsza z nich jest łagodna, uprzejma i wrażliwa, natomiast druga to egoistka, która chętnie posiadałaby władzę nad innym. Do ich ubogiego domu przybywa książę Kirkor, szukający żony (popycha go do tego nimfa Goplana). Niestety, bohater nie jest w stanie z miejsca zdecydować się, którą z sióstr woli, bo obie robią na nim ogromne wrażenie.

Żeby wybrać sprawiedliwe, zarządzony zostaje konkurs – która siostra zbierze więcej malin, ta zostanie żoną księcia. W lesie, gdzie odbywa się rywalizacja, szybko okazuje się, że cierpliwa i zaradna Alina radzi sobie znacznie lepiej. Balladyna, widząc, że przegrywa i nie chcąc do tego dopuścić, decyduje się zabić siostrę. Następnie powraca do domu z zebranymi przez nią Malinami i oznajmia, że Alina zrezygnowała z konkursu, by uciec z innym mężczyzną.

Tym sposobem dochodzi do ślubu Balladyny i Kirkora. Do zamku księcia zabrana została także wdowa, ale Balladyna bardzo wstydziła się matki i jej pochodzenia, dlatego też postanowiła zamknąć ją w wieży. Kiedy Kirkor wybiera się na wojnę, Balladyna dokonuje chłodnej kalkulacji – chce uzyskać pełnię władzy, a żeby tego dokonać, musi się pozbyć męża. Z tego powodu rozkochuje w sobie Fon Kostryna, pełniącego ważną funkcję na zamku, a następnie doprowadza do tego, że mężczyzna zabija Kirkora. Aby jednak nie mieć żadnego rywala do władzy, podaje też truciznę Kostrynowi.

Kiedy Kostryn umiera, Balladyna wreszcie przejmuje tron. Kiedy rozpatrywała sądowe sprawy, wydała trzy wyroki, dotyczące jej samej: śmierć dla zabójcy Fon Kostryna, dla niewdzięcznej córki, która nie okazała szacunku matce i dla zabójcy Aliny. Na koniec, by sprawiedliwości stało się zadość, pada rażona piorunem.

Zobacz też: "Syzyfowe prace" - streszczenie, problematyka i geneza utworu. Jak napisać plan wydarzeń do tej lektury?

Więcej o: