Ksiądz Sebastian Picur z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie jest aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych, które wykorzystuje do kontaktu z młodymi wiernymi. Duchowny uczy religii w jednej ze szkół średnich i jak widać z publikowanych przez niego na TikToku nagrań, doskonale się przy tym bawi. Ksiądz Sebastian często odpowiada na pytania związane z wiarą, które zadają mu młodzi ludzie. Nie boi się tematu in vitro, zabaw halloweenowych, nieślubnych dzieci, braku ślubu kościelnego. Na wszystkie pytania odpowiada z właściwą sobie łagodnością i wyrozumiałością. Nikogo nie krytykuje, nie piętnuje. Z tego m.in. powodu jego konto na TikToku śledzi już ponad 750 tysięcy internautów.
W opublikowanym niedawno nagraniu duchowny pokazał zeszyt do religii jednego ze swoich uczniów. Nagranie opatrzył komentarzem: "Najładniejszy zeszyt z religii w szkole średniej". Na filmiku duchowny przewraca kolejne kartki zeszytu wypełnionego starannymi notatkami i misternie wykonanymi ilustracjami. Gdzieniegdzie widać wklejone ilustracje.
Pod nagraniem pojawiło się wiele komentarzy użytkowników TikToka. Pisali: "Piękny. Widać, że lubi chodzić na lekcje religii"; "Przepiękny, dałabym 3x6"; "Przepiękny, to zeszyt dziewczynki na pewno"; "Robi wrażenie". Ktoś zażartował: "Ciekawe co na ostatniej stronie". Ktoś spytał: "To w szkole średniej ktokolwiek pisze w zeszycie od religii?".
Zgodnie z zapowiedziami nowej ministerki edukacji i nauki, Barbary Nowackiej, planowane zmiany w polskim szkolnictwie nie ominą lekcji religii. Nowacka chce, żeby w planie lekcji znajdowała się tylko jedna lekcja religii. "Tutaj konieczna byłaby zmiana rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w szkołach publicznych" - czytamy jej wypowiedź na łamach wroclaw.wyborcza.pl. Nowacka odniosła się także do miejsca religii w planie zajęć. Powiedziała: "Jeżeli chodzi o umieszczanie lekcji religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej danego dnia, to takie rozwiązanie jest możliwe już teraz do wprowadzenia, gdyż to dyrektor szkoły ustala dla poszczególnych klas i oddziałów tygodniowy rozkład zajęć. Jeżeli jednak zasada organizowania religii wyłącznie na początku lub na końcu dnia miałaby być obowiązkowa dla wszystkich szkół, to konieczne byłoby wprowadzenie stosownej zmiany w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół".