Próbna matura z języka polskiego. Są kontrowersje. Polonistka bez ogródek: Pandemiczne dzieci

Za tegorocznymi abiturientami próbna matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Nie zabrakło popularnych lektur omawianych w szkołach. Pojawiły się także pewne kontrowersje, o które zapytaliśmy polonistkę. Nauczycielka przyznała, że to właśnie z tym uczniowie mogli mieć problem. - Jedynym problemem może być, że niektórzy mogli nie zdążyć omówić lektur ze współczesności - przyznaje nauczycielka.

Matura, zwana również jako egzamin dojrzałości, to najważniejszy egzamin dla uczniów, którzy kończą swoją obowiązkową edukację. W części obowiązkowej składa się z trzech przedmiotów - języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Właśnie rozpoczęły się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. 

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki" [SONDA]

Na maturze zaskoczeń nie było, a więc uczniowie powinni być zadowoleni

W środę o godzinie 9 uczniowie klas maturalnych w większości szkół w kraju przystąpili do próbnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie arkusza maturalnego mieli 240 minut. Jutro maturzyści podejdą do matury z matematyki, a 8 grudnia zmierzą się z wybranym przez siebie językiem obcym. 

Na maturze próbnej z języka polskiego pojawił się fragment "Dżumy" Alberta Camusa i fragment reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall, a także "Alfabet, czyli klucz do dziejów ludzkości" (David Diringer) i "Alchemia słowa" (Jan Parandowski). Nie zabrakło także dzieła Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza. Uczniowie musieli też przeanalizować topos oblężonej twierdzy. 

Choć próbna matura nie ma wpływu na oficjalne majowe egzaminy dojrzałości, to może posłużyć uczniowi do zidentyfikowania obszarów, w których ma braki, a tym samym pomóc je nadrobić. Niektórzy nauczyciele stawiają za nie jednak oceny cząstkowe, na które patrzą przy wystawianiu ocen semestralnych. 

Nauczycielka wyróżnia coś, co mogło sprawić uczniom problem podczas próbnej matury

O komentarz w sprawie próbnej matury z języka polskiego poprosiliśmy polonistkę, która w rozmowie z eDziecko.pl przyznała, że tegoroczny próbny arkusz maturalny nie należał do najtrudniejszych, dlatego uczniowie nie powinni mieć problemów ze zdaniem go. Polonistka wyróżniła jedną pewną kontrowersję, która zdaje się być kluczowa. 

- Tegoroczni maturzyści próbną maturę przeważnie oceniali jako łatwą. Podzielam to zdanie, nie powinna im sprawić wielu trudności. Wypracowanie zadano z "Dżumy" Camusa, a drugą opcją było "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall. Jedynym problemem może być, że niektórzy mogli nie zdążyć omówić lektur ze współczesności. Zwykle nauczyciele zostawiają je na sam koniec roku. Niemniej jednak można było posiłkować się ogólną wiedzą. "Dżumę" uczniowie bardzo lubią. Być może ze względu na to, że każdy z nich jest pandemicznym dzieckiem, więc poniekąd z pewnymi kwestiami mogą się utożsamić. Zakładam, że większość uczniów wybrała właśnie Camusa do opisania - przyznaje nauczycielka. 

Choć sam wynik próbnej matury nie ma wpływu na tę oficjalną, to wielu nauczycieli sugeruje się nim przy wystawieniu ocen semestralnych.

Matury próbne 2023/2024 od CKE. Oto szczegółowy harmonogram egzaminów

Tegoroczne matury próbne rozpoczęły się w środę 6 grudnia i potrwają trzy dni. Uczniowie zmierzą się z egzaminami z przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego w następujących terminach:

  • 6 grudnia 2023 (środa), godz. 9:00 - język polski (240 minut),
  • 7 grudnia 2023 (czwartek), godz. 9:00 -  matematyka (180 minut),
  • 8 grudnia 2023 (piątek), godz. 9:00 - języki obce nowożytne, do wyboru jęz. angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski (120 minut).

Wszystkie powyższe egzaminy próbne zostaną przeprowadzone wyłącznie na poziomie podstawowym, a dla uczniów będą dostępne arkusze zarówno standardowe, jak i dostosowane do osób z niepełnosprawnościami.

Copyright © Agora SA