Matkę zszokował wpis w dzienniku elektronicznym. "To niezgodne z prawem"

Prace domowe to temat wielu gorących dyskusji między rodzicami. Zadawanie ich i rozliczanie z ich wykonania wywołuje sporo kontrowersji, co pokazuje wpis matki na portalu X. Kobieta była w szoku, kiedy zobaczyła, że syn nie odrabia prac domowych i w efekcie dostaje za to oceny niedostateczne. - To niezgodne z prawem oświatowym, żeby oceniać brak pracy domowej - tłumaczy matka.

Polscy uczniowie spędzają w domu nad książkami zbyt dużo czasu, co wiadomo z różnych źródeł, m.in. statystyk. Przeładowana podstawa programowa sprawia, że dzieci mają dużo więcej nauki, niż powinny, późno kończą zajęcia szkolne, a do tego wiele czasu spędzają na korepetycjach i zajęciach dodatkowych. Do tego nauczyciele dają dzieciom do domów niezrealizowany materiał jako pracę domową. To wszystko budzi wiele wątpliwości, czy właśnie tak powinna wyglądać edukacja. Jedna z matek poruszyła ten temat w mediach społecznościowych. 

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Mama pokazała zdjęcie z dziennika elektronicznego. Martwią ją oceny dziecka. "Zupełnie serio to niezgodne z prawem oświatowym"

Pewna matka zamieściła na portalu X wpis, w którym pokazała zdjęcie z dziennika elektronicznego swojego syna. Kobieta wyraziła niezadowolenie spowodowane tym, że jej syn notorycznie nie odrabia prac domowych, przez co dostaje w szkole oceny niedostateczne. Jakby tego było mało, robi to całkiem świadomie, najczęściej z lenistwa. I choć wydaje się, że chłopak nie jest pilnym uczniem, to jednak jest to zgubne myślenie, bo ze sprawdzianu otrzymał on ocenę bardzo dobrą. Rodzice uważają, że prace domowe to błąd systemu. 

Studia nie są zależne od średniej, a od wyników na maturze, więc pod tym względem strategia nieodrabiania prac domowych jest bardzo dobra

- przyznaje we wpisie na portalu X, tłumacząc dziecko:

Na wiele z tych prac domowych po prostu szkoda czasu. Zupełnie serio to niezgodne z prawem oświatowym, żeby oceniać brak pracy domowej.

I choć rodzic ma po części rację, że przydatne w powtarzaniu materiału są nie oceny, tylko odrabianie prac domowych, to dzieci wciąż tego nie rozumieją. Odrabianie lekcji sprzyja samodzielności i sumienności. 

Intensywny tryb życia dzieci prowadzi do zguby? Aż 44,7 proc. uczniów odczuwa stres związany ze szkołą

Długotrwałe zmęczenie i brak możliwości rozwijania swoich pasji prowadzi do permanentnego stresu i poczucia przytłoczenia obowiązkami. Według raportu fundacji Unaweza aż 38 proc. uczniów skarży się na problemy z koncentracją, a 37 proc. wspomina o problemach ze snem. Do tego niemal co trzeci mówi o problemach z nauką. Gdyby tego było mało, aż 44,7 proc. uczniów odczuwa stres związany ze szkołą, a aż co trzeci z nich czuje się w niej źle czy nieswojo i po prostu nie lubi do niej chodzić. To zatrważające dane, po których każdemu powinna zapalić się czerwona lampka. 

Więcej o: