Nauczyciel Roku wybrany. Uczy w Warszawie. Gdy stanął przy mikrofonie, padły znaczące słowa

Radosław Potrac, nauczyciel historii i wychowania do życia w rodzinie, pedagog specjalny z Warszawy, zdobył tytuł Nauczyciela Roku 2023. Wyniki konkursu "Głosu Nauczycielskiego" ogłoszono 10 października br. na uroczystej 21. gali na Zamku Królewskim w Warszawie. - Dobrze, że mamy siebie nawzajem, ale czasem trzeba zadbać o siebie - mówił pedagog w specjalnej przemowie tuż po odebraniu nagrody.

Choć zawód nauczyciela jest nieszanowany i niedoceniany, to wciąż są pedagodzy, którzy kochają swoją profesję i czerpią dużo radości z przebywania z dziećmi. Praca odejmuje im lat i jest źródłem motywacji. Jednym z takich osób jest nowo wybrany nauczyciel roku, który na co dzień uczy historii, wychowania do życia w rodzinie i jest nauczycielem wspomagającym.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Radosław Potrac Nauczycielem Roku 2023. "Dobrze, że mamy siebie nawzajem, ale czasem trzeba zadbać o siebie"

Konkurs Nauczyciel Roku, nazywany nauczycielskimi Oscarami, zorganizowano po raz 21. Laureatem tegorocznej edycji został Radosław Potrac ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r. w Warszawie. Po przyznaniu nagrody, pedagog przygotował przemówienie, w którym apelował do społeczności, aby nie byli "paszczakami". Oprócz tego przyznał, że to cenne, że mamy siebie nawzajem, jednak musimy także dbać o wspólne relacje. 

Od czasu do czasu trzeba przewietrzyć rodzinę. Tak mówiły Muminki. Czyli dobrze, że mamy siebie nawzajem, ale czasem trzeba zadbać o siebie

- powiedział, odbierając nagrodę i dodał, że właśnie takie hasło przyświeca mu na co dzień, kiedy są dzieci, które potrzebują oddechu od tego, w czym się znajdują. - Dają im to nasze nauczycielskie działania. Codzienne wstawanie, przejeżdżanie przez pół Warszawy i przychodzenie do nich tylko po to, by wspólnie spędzić trochę czasu i razem wymyślić coś fajnego - powiedział. Nauczyciel roku przyznał, że po latach pracy w oświacie wie, że najważniejsza jest wspólnota. Z odpowiednim wsparciem łatwiej pokonywać szkolne przeszkody. 

Nauczyciel roku wraz z uczniami opracował trasę wycieczkową Śladami Janusza Korczaka

Historyk pełni także funkcje redaktora naczelnego gazetki szkolnej "Śrubowkręt" w swojej szkole. Jako, że jest harcerzem, to blisko 20 lat temu założył w szkole koło turystyczne Dreptaki. Dziś liczy ono 150 osób, ale przez lata przewinęło się przez nie kilkanaście tysięcy osób. Potrac ceni sobie działalność Janusza Korczaka i to właśnie on przyświeca mu w codziennej pracy. Wraz z uczniami opracował nawet trasę wycieczkową Śladami Janusza Korczaka w Warszawie. Nauczyciel Roku 2023 był również inicjatorem zorganizowania Domu Powstańca, pracuje tam jako wolontariusz. Jest opiekunem projektu współtworzonego z Wandą Traczyk-Stawską - Strażnik Pamięci Cmentarza Powstańców Warszawy.

Więcej o: