"U córki w klasie zmieniła się połowa nauczycieli. Płaczę i płacę za korepetycje. Lekcja to 80 zł. Dramat!"

Połowa Polaków płaci za korepetycje dzieci. Królują trzy przedmioty. "Szkoła uczy niepotrzebnych rzeczy. Bez korepetycji i uczenia dziecka w domu wyników by nie było" - twierdzą rodzice.

Od początku roku szkolnego pojawiły się głosy rodziców i nauczycieli twierdzących, że podstawa programowa jest przeładowana. Uczniowie wracają ze szkół, jedzą obiad i siadają do książek. Bardzo ciężko uczyć się na bieżąco na wszystkie sprawdziany i klasówki. Nie pomaga fakt, że niektóre plany lekcji ułożono w taki sposób, że dzieci i młodzież kończą zajęcia o późnych godzinach wieczornych.

"Bez korepetycji wyników by nie było"

Zobacz wideo Joanna Opozda znów uderza w alimenciarzy. Zauważa luki prawne

Jeszcze w ubiegłym semestrze na Twitterze pojawiły się głosy rozdrażnionych rodziców twierdzących, że bez korepetycji ich dzieci nie zdołałyby rozwiązać wielu zadań. Twierdzą, iż lekcje nie powinny polegać na przepisywaniu do zeszytu tego, czego należy nauczyć się w domu. "Szkoła od dawna uczy niepotrzebnych rzeczy. 8 lat i zmiany idą w złym kierunku. Bez korepetycji i uczenia dziecka w domu wyników by nie było", "U starszej córki w 8 klasie zmieniła się połowa nauczycieli. W połowie semestru zabrakło nauczyciela z niemieckiego i matematyki. Płaczę i płacę za korepetycje z matematyki. Lekcja 80 zł, z angielskiego 70 zł. Do tego płatne kursy przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty... Dramat!", "W 8 klasie jest 7 lekcji dziennie. Z tego należy liczyć przeciętnie 4-5 zadań z każdego przedmiotu. Suma czasu poświęconego na naukę to około 9-10 godzin dziennie. Dziecko 'pracuje' więcej niż urzędas z oświaty. Aha i jeszcze korepetycje" - pisali. Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Ponad połowa rodziców zapłaci za korepetycje

Jak wynika z raportu "Polaków Portfel Własny: edukacja przyszłości" aż 55 proc. rodziców zadeklarowało, że w bieżącym roku szkolnym zamierza zapłacić za korepetycje dla dzieci. Jak podał Dziennik Gazeta Prawna, uczniowie najczęściej pobierają korepetycje z angielskiego lub innego języka obcego (83 proc.), matematyki (57 proc.) oraz fizyki (16 proc.). Polskie prawo nie reguluje tego, kto może prowadzić takie zajęcia. Najczęściej płatnych lekcji udzielają nauczyciele (zarówno czynni, jaki i emerytowani), studenci i pracownicy naukowi. Najwięcej zapłacimy za zajęcia prowadzone przez osoby z największy doświadczeniem. Najdroższa ze wszystkich przedmiotów okazuje się matematyka, bo w jej przypadku średnie ceny za godzinę płatnych lekcji wynoszą około 80-100 zł. Najmniej zapłacimy za korepetycję z języka polskiego, gdzie ceny godzinnych zajęć wynoszą około 60-70 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA