Dziecko zapomniało ze szkoły podręcznika? Nie musisz kombinować. Te tytuły są dostępne online

Scenariusz często jest ten sam: dziecko siada do lekcji i nagle się okazuje, że nie może ich odrobić, bo zapomniało ze szkoły książki. Rodzice kombinują, żeby następnego dnia nie miało nieprzygotowania.

Więcej tematów związanych ze szkołami i edukacją na stronie Gazeta.pl

To się może zdarzyć każdemu. Zarówno prymusowi z trzeciej klasy, jak i starszemu uczniowi, który szkołę najchętniej obchodziłby szerokim łukiem. Podręcznika można zapomnieć z domu do szkoły lub odwrotnie - zostawić go w placówce w swojej szafce. I nie ma jak odrobić pracy domowej. Rodzice często wtedy stają na głowie, żeby uratować sytuację, najczęściej proszą o pomoc innych - zrobienie i podesłanie zdjęcia potrzebnych stron. Lub na złamanie karku gnają do szkoły, żeby zapomniany podręcznik przekazać dziecku.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej edukacji? "Każdy musi iść na korki" [SONDA]

Dziecko zapomniało podręcznika? Nic nie szkodzi

Niewielu rodziców wie, że część szkolnych podręczników jest dostępna online, bezpłatnie. Można z nich skorzystać na stronie gov.pl. Czytamy tam: "Wydawcy edukacyjni zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali o udostępnieniu jak największej liczby elektronicznych wersji podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego. To materiały, które umożliwiają realizowanie podstawy programowej oraz rozwijanie kluczowych kompetencji przy kształceniu na odległość. Poza elektroniczną wersją podręczników wydawcy udostępnili również inne materiały i narzędzia dydaktyczne". Lista wydawnictw znajduje się TU.

Na stronie gov.pl czytamy także: "Podręczniki udostępnione przez wydawców: są dopuszczone do użytku szkolnego; umożliwiają realizację edukacji online podczas zawieszenia zajęć w szkołach, zawierają treści, które w pełni realizują podstawę programową, nie zawierają treści niedozwolonych i niebezpiecznych". Warto przewertować strony poszczególnych wydawnictw w poszukiwaniu aktualizacji i dodatkowo udostępnionych materiałów.

Lektury w wersji multimedialnej

Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie udostępnia także elektroniczne wersje niektórych lektur szkolnych tzw. lektury dostępne w formie multimedialnej. Znajdziemy tam m.in.: "Zemstę" Aleksandra Fredro, "Treny" Jana Kochanowskiego, "Pana Tadeusza", "Świteziankę" i "Powrót taty" Adama Mickiewicza oraz "Janko Muzykanta" Henryka Sienkiewicza. 

Więcej o: