Religia nie jest przedmiotem obowiązkowym w szkole, a fakultatywnym. Oznacza to, że udział w niej jest całkowicie dobrowolny i nie może zostać wymuszony na uczniach. Z lekcji religii bardzo łatwo się wypisać. Jeśli rodzice lub opiekunowie prawni od samego początku sprzeciwiają się udziałowi dziecka w zajęciach, jedyne co muszą zrobić, to wystosować na początku roku szkolnego odpowiednie oświadczenie.
Religia zwykle jest uwzględniana w planie lekcji bez pytania rodziców o chęć uczestniczenia ich dziecka w tym przedmiocie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wypisać syna czy córkę w jakimkolwiek momencie roku szkolnego. Dziecko może być bez przeszkód wypisane z religii i nie może być przez to dyskryminowane. Rodzice, którzy nie chcą, aby ich pociecha chodziła na te zajęcia, muszą jedynie wypełnić i dostarczyć oświadczenie o rezygnacji. Co więcej, taki dokument może też samodzielnie przedłożyć pełnoletni uczeń.
Oświadczenie o rezygnacji w udziale w lekcjach religii jest oficjalnym dokumentem. Wymagane jest więc zamieszczenie w nich pewnych informacji, które nadadzą mu mocy sprawczej. W piśmie koniecznie muszą znaleźć się następujące dane:
Plany lekcji często konstruowane są tak, że religia wypada na początku lub na końcu zajęć. W takim przypadku uczeń zwyczajnie przychodzi później do szkoły lub opuszcza ją wcześniej. W drugim wariancie warto także przedłożyć zezwolenie na samodzielny powrót dziecka do domu lub upoważnienie o odebraniu go przed osobę inną niż rodzic bądź opiekun prawny, jeśli ten akurat nie jest w stanie tego zrobić osobiście.
W przypadku gdy lekcja religii umieszczona została pomiędzy innymi zajęciami, dziecko może ten czas spędzić w świetlicy szkolnej lub na innych zajęciach, zorganizowanych przez szkołę. Zamiast na religię, uczniowie mogą również uczęszczać na zajęcia z etyki. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl