Kiedy są wakacje 2024? Wielkie odliczanie do końca roku szkolnego rozpoczęte

Rok szkolny ledwo się zaczął, nie powstrzymuje to jednak uczniów od skrupulatnych obliczeń, ile dokładnie czasu zostało już do następnych wakacji. Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 dla maturzystów odbędzie się w innym terminie niż młodszych kolegów i koleżanek. Ile dni zostało więc jeszcze do upragnionych wakacji?

Choć rok szkolny teoretycznie trwa aż 10 miesięcy - od września do końca czerwca - to czas faktycznej nauki jest w rzeczywistości o wiele mniejszy. Uczniów czekają liczne przerwy świąteczne, ferie, wycieczki szkolne i dni wolne od zajęć dydaktycznych. Jak długo więc faktycznie trwa nauka w polskich szkołach? I ile zostało jeszcze do wakacji? Kiedy koniec roku szkolnego 2024? Odpowiadamy!

Zobacz wideo Ile rodzice wydają na wyprawkę w Polsce? [SONDA]

Ile zostało jeszcze dni do wakacji 2024? Uczniowie już nie mogą się doczekać

Oficjalnie rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbyło się - jak co roku - pierwszego września. Tym razem przypadł on na piątek, uczniowie mieli więc jeszcze cały weekend na przyzwyczajenie się do myśli o powrocie do nauki. W poniedziałek (4 września) zaczynają się już jednak zajęcia dydaktyczne dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wolnym mogą się jeszcze za to pocieszyć studenci, którzy do ław uczelnianych powrócą dopiero w październiku.

Nauka w polskich szkołach trwa od początku września do końca czerwca. Zakończenie obecnego roku szkolnego będzie miało miejsce 21 czerwca 2024. W międzyczasie najmłodsi Polacy mogą liczyć na przerwy od nauki. Choć formalnie do wakacji zostało jeszcze 41 tygodni, czyli 290 dni, to, nie licząc weekendów, zostało tylko 208 dni. Liczbę tę jednak należy dodatkowo pomniejszyć o dwutygodniowe ferie zimowe, przerwę bożonarodzeniową, Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości, Uroczystość Wszystkich Świętych, święto Trzech Króli, przerwę wielkanocną, majówkę oraz Boże Ciało, a także wycieczki szkolne jedno- lub kilkudniowe.

Warto też pamiętać, że dyrektor danej placówki może wyznaczyć wybrane przez siebie dni na dni wolne od zajęć. Młodsi uczniowie mogą również cieszyć się wolnym od szkoły w czasie, kiedy starsze koleżanki i starsi koledzy piszą egzaminy ósmoklasisty, matury lub egzaminy próbne. Rzeczywista dni nauki jest zatem znacznie niższa, niż uczniom (i rodzicom) się wydaje.

 
 
 • 0

  dni

 • 0

  godzin

 • 0

  minut

 • 0

  sekund

Otrzymane wyniki spełniają jedynie rolę informacyjną.

Koniec roku szkolnego 2023/2024 dla maturzystów. Kiedy są wakacje dla uczniów ostatnich klas?

Nieco inna sytuacja dotyczy tegorocznych uczniów ostatnich klas szkół średnich. Maturzyści zakończą rok szkolny 26 kwietnia 2024 roku. Do tego momentu zostało jeszcze 235 dni, czyli 7 miesięcy i 22 dni (z weekendami). Wczesne zakończenie roku szkolnego nie oznacza dla nich jednak początku wakacji i wypoczynku. Po długim weekendzie majowym czeka ich bowiem podsumowanie kilkunastu lat edukacji szkolnej - matury. Do ich rozpoczęcia zostały 244 dni.

Egzaminy maturalne potrwają od 7 do 25 maja, a na wyniki trzeba będzie poczekać do 7 lipca. Po maturach młodych dorosłych czekają "najdłuższe wakacje życia", które jedni przeznaczą na upragniony relaks, drudzy na podróże i poznawanie siebie, a jeszcze inni wybiorą się do pracy, by na jesieni zacząć wymarzone studia. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: