Z jednej strony twoje dziecko może być podekscytowane powrotem do szkoły, z drugiej może odczuwać lęk przed zmianami - nowymi obowiązkami, wymaganiami, nauką, odnajdywaniem się w sytuacjach towarzyskich. Nawet jeśli tego nie okazuje, może potrzebować twojego wsparcia. Jak mu je okazać? Jak wzmocnić pewność siebie dziecka, by wierzyło, że poradzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami, które czekają je w szkole? Christina Clemer, autorka książek z zakresu psychologii dziecięcej, a jednocześnie certyfikowana nauczycielka Montessori, uważa, że są zdania, które warto powiedzieć dziecku, by zmniejszyć jego niepokój i obawy przed powrotem do szkoły.
Dzieci, zwłaszcza młodsze, lubią rutynę oraz powtarzalność, bo daje im ona poczucie bezpieczeństwa. Gdy szczegółowo opowiesz dziecku o jego harmonogramie dnia, będzie spokojniejsze i łatwiej zaakceptuje mniej przewidywalne sytuacje, które mogą się zdarzyć. Mów też o szkole w sposób przyjazny, nie opowiadaj o swoim niepokoju, nawet jeśli też masz obawy, czy dziecko dobrze poradzi sobie w szkole.
Nawet jeśli twoje dziecko lubi chodzić do szkoły, to i tak jest to dla niego mniej przyjazne środowisko niż dom. Wie, że w szkole panują określone normy i zasady, a różne sytuacje społeczne wymagają od niego określonych zachowań. Dlatego każde dziecko, nawet gdy świetnie bawi się w szkole, czeka na moment powrotu do domu. Daj mu punkt odniesienia, kiedy po nie przyjdziesz, umów się z nim na konkretną godzinę i przestrzegaj jej.
Potwierdzenie uczuć dziecka sprawi, że będzie czuło się dobrze ze swoimi emocjami. Dzięki temu wie, że może odczuwać zarówno podekscytowanie czy radość z powrotu do szkoły, jak i niepokój, niepewność, a nawet lęk. Te wszystkie emocje są zupełnie naturalne, dlatego pozwól dziecku na ich przeżywanie. Porozmawiaj z nim, poszukaj źródła jego trudnych emocji, nie reaguj gwałtownie na uczucia dziecka. Daj mu prawo do jego odczuć czy nawet chwilowego kryzysu. Spędzajcie razem jak najwięcej czasu, zapewnij je, że jest w stanie stawić czoła szkolnym wyzwaniom, nawet jeśli wydaje się to trudne.
Jeśli twoje dziecko ma obawy związane z powrotem do szkoły, nie zmniejszysz ich, jeśli powiesz, że "nie ma się czego bać". Spróbuj raczej poszukać rozwiązań, dzięki którym dziecko poczuje się bardziej komfortowo. Może pomogą te same poranne rytuały, np. zjedzenie ulubionego śniadania lub zabranie do szkoły drobiazgu, który doda otuchy dziecku.
To zdanie ma uzmysłowić dziecku, że dzień nie wypełnia tylko szkoła oraz związane z nią obowiązki. Po powrocie zapytaj dziecko, co robiło, jak mu poszło, z czym sobie poradziło, a co było dla niego wyzwaniem, ale zaplanuj też, co będziecie robić po szkole. Różne pozaszkolne aktywności i drobne atrakcje pozwolą mu nabrać dystansu do szkolnych spraw.
Dla wielu dzieci w wieku szkolnym najtrudniejsze jest odnajdywanie się w sytuacjach społecznych: interakcjach i konfrontowaniu się z rówieśnikami. Uświadom dziecku, że nie musi zmieniać się lub udawać kogoś, kim nie jest, by uzyskać akceptację rówieśników. Uświadom dziecku, że ma prawo do bycia sobą i wyrażania własnego zdania.