Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>
Choć egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać, to jego wyniki są niezwykle ważne dla wielu ósmoklasistów. To od nich zależy, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. Dlatego też niektórzy walczą choćby o jeden punkt, który może zaważyć na ich korzyść w rekrutacji do wybranej placówki.
Jeśli uczeń podejrzewa, że egzamin mógł pójść mu lepiej, to powinien poprosić rodziców, aby ci wystąpili z wnioskiem o umożliwienie wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej ich dziecka. Taki dokument składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu. Prawo do wglądu do pracy egzaminacyjnej przysługuje przez 6 miesięcy od wydania przez OKE zaświadczenia. Można także fotografować pracę i przeanalizować błędy w domu.
Następnie składa się wniosek z uzasadnieniem do dyrektora OKE z prośbą o weryfikację pracy. Rodzice wraz z uczniem mają 2 dni robocze na złożenie wniosku od dnia dokonania wglądu do prac egzaminacyjnych. Jeżeli podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, a suma punktów zostaje powiększona, to dyrektor OKE ustala nowe wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz anuluje dotychczasowe zaświadczenie.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zbiorcze dane dotyczące uczniów, którzy przystąpili do egzaminów ósmoklasisty w pierwszym terminie. Absolwenci szkół podstawowych mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki od godziny 10 w poniedziałek 3 lipca poprzez specjalną aplikację ZIU. Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku przedstawiają się w następujący sposób: