• Link został skopiowany

Egzamin ósmoklasisty. CKE zdradza, co poszło najgorzej. "To największa klątwa"

Absolwenci szkół podstawowych w poniedziałek 3 lipca poznali wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023. CKE opublikowało także oficjalne statystyki z poszczególnych przedmiotów. Po raz kolejny matematyka okazała się najtrudniejszym testem do rozwiązania. - Dzieci zawsze martwią się matematyką i to widać po dzisiejszych wynikach, że w polskich szkoła to wciąż pięta achillesowa i największa klątwa - zauważył jeden z nauczycieli w rozmowie z eDziecko.pl.
Egzamin ósmoklasisty. CKE zdradza, co poszło najgorzej. 'To największa klątwa'
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl / CKE

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Centralna Komisja Egzaminacyjna o godz. 10 opublikowała wyniki egzaminu ósmoklasisty, który w terminie głównym przeprowadzono 23-25 maja. Przystąpiło do niego ok. 510,4 tys. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej, w tym ok. 13,8 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy. Każdy ósmoklasista musiał przystąpić do trzech pisemnych egzaminów z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Jak wypadli tegoroczni absolwenci podstawówek?

Zobacz wideo Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023. Polski i angielski na takim samym poziomie

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała oficjalne zbiorcze dane dotyczące uczniów, którzy przystąpili do egzaminów ósmoklasisty w pierwszym terminie. Absolwenci szkół podstawowych mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki od godziny 10 w poniedziałek 3 lipca poprzez specjalną aplikację ZIU. Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku przedstawiają się w następujący sposób:

  • język polski: 66 proc.;
  • matematyka: 53 proc.;
  • język angielski: 66 proc.;
  • język niemiecki: 53 proc.
Egzamin ósmoklasisty. CKE zdradza, co poszło najgorzej. 'To największa klątwa'
Egzamin ósmoklasisty. CKE zdradza, co poszło najgorzej. 'To największa klątwa' CKE

"Widziałem, że się stresują, bo miałem okazję pracować z naprawdę ambitnymi dziećmi"

Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie śledzili sami uczniowie, ale także i ich nauczyciele. Jeden z nauczycieli, który w tym roku pożegnał się ze swoimi wychowankami z ósmej klasy, przyznał, że kiedy tylko opublikowano oficjalne wyniki, odezwał się do uczniów i długo z nimi rozmawiał. Z jego słów wynika, że byli przygotowani na nieco gorszy wynik z matematyki, szczególnie że większość osób interesowała się językiem polskim i historią. 

W tym roku żegnałem się ze swoimi ósmoklasistami. Przeżywałem z nimi egzaminy i widziałem, że się stresują, bo miałem okazję pracować z naprawdę ambitnymi dziećmi. Teraz kiedy uczniowie, otrzymali już wyniki, to skontaktowałem się z nimi i pytałem jak im poszło. Sprawdziło się to, co przeczuwałem

- przyznaje wychowawca w rozmowie z eDziecko.pl. Stwierdził, że uczniowie od zawsze martwili się matematyką, czuli, że nie są do niej przygotowani na 100 proc. i to gdybanie się sprawdziło:

Co roku jestem w komisji egzaminacyjnej i nadzoruję uczniów, którzy rozwiązują egzaminy ósmoklasisty. Dzieci zawsze martwią się matematyką i to widać po dzisiejszych wynikach, że w polskich szkoła to wciąż pięta achillesowa i największa klątwa.
Więcej o: