Egzamin ósmoklasisty 2023. Mamy odpowiedzi (nawet na pytanie o mem ze ślimakiem)

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego rozpoczął się we wtorek (23 maja) o godzinie 9. Uczniów czekała niespodzianka. Zabrakło w arkuszu wyczekiwanej przez nich lektury "Kamienie na szaniec". Z czym zatem musieli zmierzyć się zdający? Mamy arkusz i odpowiedzi!

Artykuł w trakcie aktualizacji. Dalsza część pojawi się za chwilę
Po więcej ciekawych wiadomości z kraju i ze świata zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego dostarczał uczniom sporo stresu (zobacz: Egzamin ósmoklasisty zgotował uczniom "piekło na ziemi". Ojciec: 14-latka pije litry kawy i kuje do 22. Chore). Dobry wynik jest przepustką do dobrego liceum, a co za tym idzie, inwestycją w lepszą przyszłość. Uczniowie są pytani o wiedzę z ostatnich ośmiu lat. 23 maja sprawdzono wiedzę z języka polskiego ponad 500 tys. uczniów z ponad 12 600 szkół. CKE opublikowała na swojej stronie arkusze z egzaminu ósmoklasisty. Jak pisaliśmy: Sprawdziły się najgorsze scenariusze . Poniżej publikujemy odpowiedzi przygotowane nam przez nauczycielkę języka polskiego. 

Zadanie 1.

Odpowiedź: P, P

Zadanie 2.

Odpowiedź: F, P

Zadanie 3.

Odpowiedź: C

Zadanie 4.

B→C→E→D→A

Zobacz wideo Czy w polskiej szkole muszą być oceny? "Można w inny sposób ocenić ucznia niż liczbą"

Zadanie 5.

Balladyna nawiązuje do szeregu zbrodni, które popełniła: do zabójstwa Aliny, Grapca, otrucia Kostryna i wypędzenia matki z pałacu, czym przyczyniła się do jej śmierci. 

Zadanie 6.

Odpowiedź: B

Zadanie 7.

Odpowiedź: A

Zadanie 8.

Odpowiedź: D

Zadanie 9.

Odpowiedź: B

Zadanie 10.


Korona: Balladyna za wszelką cenę dąży do zdobycia władzy. Pragnie korony, korony Popielów

Krew: Krew symbolizuje morderstwa, których dokonała Balladyna.

Inna odpowiedź: Opaska na oczach może nawiązywać do opaski zasłaniającej krwawe znamię Balladyny.

Zadanie 11. 

Jolanta Maria Berent w przytoczonym tekście podejmuje temat talentu. Autorka zwraca uwagę na różnorodność talentów. Zauważa ponadto, że talenty mogą mieć również negatywne strony i przekonuje, że należy odblokowywać swoje talenty oraz rozwijać je, bo talenty wymagają naszego wsparcia. 

Zadanie 12.

Odpowiedź: P, F

Zadanie 13.

Odpowiedź: C

Zadanie 14.

Tak, jest to argument ponieważ w tekście jest mowa o odkrywaniu niespodziewanych talentów, a na zdjęciu powolny ślimak odkrywa talent do skoków na deskorolce, o co nikt go nie podejrzewa. 

Mem ze ślimakiem z egzaminu ósmoklasisty 2023Mem ze ślimakiem z egzaminu ósmoklasisty 2023 https://static2.cke.gov.pl/

Dodatkowy komentarz nauczycielki:

Zadanie jest podchwytliwe. Ciekawa jestem, jak będą oceniane odpowiedzi: "nie, to nie jest argument, bo tekst źródłowy dotyczy ludzi, a na zdjęciu jest ślimak". Jestem przekonana, że wiele dzieci właśnie tak napisze. Na logikę, to poprawna odpowiedź, choć pewnie nie taka, jakiej oczekiwali układający egzamin. 

Zadanie 15. 

Tak, gdyż talent, którego nie rozwijamy, niewykorzystany może zostać zapomniany i zniknąć. 

Dodatkowy komentarz nauczycielki:

Ważne jest, aby uczniowie nie użyli w swoich odpowiedziach tych samych słów, którymi posłużyła się J.M. Berent.

Zadanie 16. (Przykład)

Nazwa cechy: Odpowiedzialność

Bohater: "Zośka"

Tytuł lektury obowiązkowej: "Kamienie na szaniec"

Uzasadnienie: Ponieważ starannie przygotował "Akcję pod Arsenałem" i podporządkował się rozkazom, bo wiedział, że od jego decyzji zależy życie przyjaciół i kolegów.  

Zadanie jest ciekawe, ale jestem pewna, że jako egzaminatorzy dostaniemy pełen wachlarz przeróżnych odpowiedzi, głupot też. Uczeń może powołać się na praktycznie każdego bohatera. Może wymyślić, że odpowiedzialny będzie Guślarz, bo przywołuje duchy. Meandry myślenia uczniów mogą być nieograniczone. Klucz odpowiedzi będzie jedynie podpowiedzią. To pytanie to pułapka dla egzaminatorów, bo będzie on musiał rozważyć każdą odpowiedź z osobna.

Zadanie 17.

Odpowiedź: B, D

Zadanie 18. (Przykład)

Zaproszenie

Dyrekcja szkoły Podstawowej nr 5 w Warszawie zaprasza uczniów klas ósmych na premierę filmu "Łowcy talentów", która odbędzie się 15 kwietnia 2023 o godzinie 17. w auli szkolnej. Gorąco zachęcamy do udziału, ponieważ po projekcji będzie można zrobić sobie zdjęcia z odtwórcami głównych ról, a także otrzymać ich autografy. 
Dyrektorka SP nr 5
XYZ

 

Zadanie 19. Wypracowanie

Temat 1. Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych? Napisz rozprawkę, w której przedstawisz swoje stanowisko. W uzasadnieniu odwołaj się do lektury obowiązkowej oraz do innego utworu literackiego.

"Do tematu 1 można wykorzystać większość lektur. Uczniowie nie powinny mieć z nim problemów. Najłatwiej byłoby wykorzystać "Opowieść wigilijną", ale sprawdziłyby się też popularne "Kamienie na szaniec", "Balladyna", "Quo Vadis" czy  "Syzyfowe prace", które można potraktować jako lekturę nieobowiązkową. Uczeń może się zarówno zgodzić z postawianym pytaniem, ale też równie dobrze może tego nie zrobić i też dla swojej tezy znajdzie dużo argumentów" - mówi nam nasz rozmówczyni. Zaznacza, że temat jest bardzo prosty i zdający nie powinni mieć z nim problemów. 


Temat 2. Napisz opowiadanie o Twoim spotkaniu z bohaterem wybranej lektury obowiązkowej. Wasza wspólna przygoda przekona cię, że swój cel osiąga ten, kto wytrwale do niego dąży. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

"Opowiadanie też nie powinno nastręczyć trudności. W bardzo wielu lekturach bohaterowie dążą do celu. Chociażby w "Ouo Vadis" czy w "Małym księciu", tak bardzo lubianym przez uczniów. Zastanawiam się, jak będzie potraktowana praca ucznia, który opowie o spotkaniu z Balladyną. Ta bohaterka też dąży do celu i to uparcie, jednak robi to w krwawy sposób. Ważne jest, aby faktycznie udowodnić w pracy, że dobrze zna się lekturę. Ponadto trzeba zastosować co najmniej sześć z 10 elementów wymaganych w opowiadaniu. Są to: opis, charakterystyka bohatera, czas akcji, miejsce akcji, zwrot akcji, puenta, punkt kulminacyjny, dialog, monolog, retrospekcja" - tłumaczy nauczycielka.

Co mogło zaskoczyć

Zdaniem nauczycielki tegoroczny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego był bardzo prosty. Uczniowie powinni być zadowoleni, ponieważ nie było pytań z gramatyki, której zawsze najbardziej się boją. Egzaminatorzy pytali o pisownię partykuły "nie" i o znaki interpunkcyjne, czyli w zasadzie o ortografię.

Niektóre pytania mogą natomiast wyzwaniem dla egzaminatorów, którzy będą musieli zmierzyć się z często nieoczywistym tokiem myślenia zdających. Nacisk położony jest na czytanie ze zrozumieniem, umiejętność argumentacji, tłumaczenie intersemiotyczne (przekładanie obrazu na tekst) oraz syntetyzowanie informacji. 

Egzamin ósmoklasisty 20203 terminy

Egzamin ósmoklasisty 2023 składa się z trzech części, które pisane są przez trzy dni. 23 maja uczniowie kończący podstawówkę zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Sprawdzał on takie umiejętności jak czytanie ze zrozumieniem, tworzenie dłuższej wypowiedzi pisemnej czy zaproszenie. 24 maja odbędzie się z matematyki, a dzień później z wybranego języka obcego. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.