"Sokół" - o czym jest ta nowela? Przeczytaj streszczenie lektury i dowiedz się, kto jest jej autorem

"Sokół" to jedna z nowel wchodzących w skład dzieła, jakim jest "Dekameron". Dowiedz się, o jakich wydarzeniach opowiada i kogo dotyczy, a także jakie problemy porusza.

Kto jest autorem "Sokoła"?

Kto jest autorem "Sokoła"? Podobnie jak w przypadku pozostałych nowel zgromadzonych w "Dekameronie", za tę konkretną również odpowiada Giovanni Boccaccio.

"Sokół" stanowi część większej całości (to jedna spośród stu nowel o dosyć zróżnicowanej tematyce). Należy do piątej części całego utworu.

Sam "Dekameron" przedstawia moment, w którym grupa ludzi schroniła się w willi pod Florencją przed trwającą w mieście zarazą. Dla umilenia sobie tych chwil opowiadają różne historie, będące właśnie wspomnianymi nowelami. "Sokoła" opowiada Fiammetta, przyznając, że historię tę zasłyszała od znamienitego obywatela Florencji, starszego już Coppo di Borghese Domenici.

Giovanni Boccaccio żył w latach 1313-1375. Był włoskim pisarzem, który stworzył nowożytną nowelistykę. Jako jego najbardziej znane dzieło wymienia się właśnie "Dekameron".

O czym jest "Sokół"? "Dekameron" i jego charakterystyka 

O czym jest "Sokół"? "Dekameron" charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną tematyką swoich opowieści. "Sokół" przede wszystkim mówi o nieszczęśliwej miłości – główny bohater historii zakochuje się w pięknej kobiecie, jednak jego uczucie nie zostaje odwzajemnione. Co więcej, dążenie do zwrócenia na siebie uwagi i walka o zdobycie serca wybranki ściąga na niego problemy. Czytelnik, za pośrednictwem tej noweli, może się również zapoznać z renesansowymi obyczajami, które zostały w niej wnikliwie opisane.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

"Dekameron" – "Sokół": streszczenie

Interesuje Cię "Dekameron" – "Sokół"? Streszczenie tej noweli pomoże Ci przypomnieć sobie najważniejsze wydarzenia opisane w niej przez Boccaccia.

Federigo delghi Alberghi, jako florencki szlachcic, cieszył się sporym majątkiem. W pewnym momencie zakochał się w pięknej Monnie Giovannie. Jako że miała ona bardzo wielu adoratorów, Federigo robił wszystko, by zwrócić na siebie jej uwagę. Choć Monna wiedziała, że mu się podoba, sama nie darzyła go uczuciem. Niezrażony mężczyzna co chwilę wyprawiał przyjęcia i uczty, tylko po to, by jej tym zaimponować.

Federigo takim postępowaniem roztrwonił niemal cały swój majątek i dorobił się długów. Ostatecznie musiał się zdecydować na sprzedaż domu we Florencji i wyprowadzić się do mniejszej posiadłości poza miastem. Tam żył dość skromnie, mając przy sobie zaledwie paru służących i wiernego sokoła. Ten był przy nim od wielu lat, obecnie pomagając przy polowaniach.

W pewnym momencie mąż Monny zapadł na ciężką chorobę, która doprowadziła go do śmierci. Nim jednak umarł, zapisał w testamencie cały swój majątek małemu synkowi. Monna zabrała dziecko za miasto, by tam odpocząć w niedużej posiadłości i jednocześnie opłakiwać zmarłego. Chłopiec, znajdując się teraz w bliskim sąsiedztwie Federiga, szybko się z nim zaprzyjaźnił. Ponadto bardzo zafascynował się jego sokołem.

Niespodziewanie również dziecko podupadło na zdrowiu. Jako że chłopiec miał wciąż wysoką gorączkę, matka nieustannie go doglądała, a w końcu zdecydowała się zapytać, co mogłoby mu sprawić radość. Wtedy syn wskazał sokoła, należącego do Federiga. Monna uznała, że nie powinna jednak prosić mężczyzny o to, by oddał im ptaka, skoro za jej przyczyną stracił cały swój majątek. Kiedy jednak stan chłopca znacznie się pogorszył, zdecydowała się wystosować prośbę.

Federigo bardzo się ucieszył, gdy usłyszał, że dawny obiekt westchnień chce go odwiedzić. Miał jednak problem, ponieważ nie dysponował żadnymi zapasami, które pozwoliłyby mu ją godnie przyjąć. W końcu uznał, że aby zaserwować jej odpowiednio wykwintne danie, zabił swojego sokoła i go przyrządził. W momencie, gdy kobieta przyznała, z czym do niego przyszła, bardzo żałował tego, co uczynił. Niewiele później chłopiec zmarł.

Bracia Monny zdecydowali, że powinna ona ponownie wyjść za mąż, jako że kobieta nie powinna samodzielnie zarządzać majątkiem. Wtedy kobieta zauważyła, że jej wybrankiem może być wyłącznie Federigo. Choć bracia podeszli do tego z początku sceptycznie, Monna postawiła na swoim i wzięła ślub z Federigiem, który w rozsądny sposób zarządzał ich wspólnym majątkiem.

Zobacz też: "Romantyczność" - o czym opowiada? Opracowanie, interpretacja, bohaterowie ballady Adama Mickiewicza

Więcej o:
Copyright © Agora SA