"U nas w Auschwitzu" - o czym jest to opowiadanie? Opracowanie, bohaterowie i streszczenie

"U nas w Auschwitzu" to jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego, skupiających się na tematyce obozowej. Sięgnij po opracowanie tej lektury i przypomnij sobie tamtejszych bohaterów oraz przeczytaj streszczenie.

O czym jest "U nas w Auschwitzu"?

O czym jest "U nas w Auschwitzu"? To opowiadanie Tadeusza Borowskiego przedstawia rzeczywistość obozową, którą opisuje jego bohater, Tadek. W tym konkretnym utworze zostaje on wysłany na szkolenie sanitarne. Zostaje pokazany jego przebieg, a także szczegółowo zarysowana świat za murami obozu.

"U nas w Auschwitzu": opracowanie

Wśród opowiadań Tadeusza Borowskiego interesuje Cię "U nas w Auschwitzu"?  Opracowanie powinno pomóc Ci przypomnieć sobie najważniejsze kwestie związane z lekturą oraz przyjrzeć się kluczowym wydarzeniom.

Utwór ten przyjmuje formę epistolarną. Znajduje się w nim dziewięć listów, które narrator pisze do swojej wybranki. Osiem spośród nich dotyczy kursów sanitarnych odbywanych przez nadawcę, ostatni natomiast skupia się na jego powrocie do obozu. Tytuł tego dzieła stanowi cytat jednej z wypowiedzi, kiedy pewien więzień wyraża swoje zadowolenie z faktu, że znalazł się właśnie w obozie w Oświęcimiu. Każdy, kto się tam znalazł, obawiał się Birkenau, ponieważ tam panowały wyjątkowo złe warunki dla uwięzionych. Tymczasem uprzywilejowani więźniowie z macierzystego obozu mogli uczestniczyć w różnych interesujących przedsięwzięciach, jak chociażby występy orkiestry czy walki bokserskie.  Stwierdzenie "u nas w Auschwitzu" wskazuje na to, że więzień traktuje obóz jak swój dom, przyzwyczaiwszy się do panujących w nim warunków.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia, ukazane w treści, rozegrały się w trakcie II wojny światowej, jak można podejrzewać, w roku 1943 lub rok później. Postaci pojawiające się w utworze przebywają w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, natomiast Tadek jest jednym z uczestników kursów sanitarnych. Akcja przedstawia zajęcia, które mają przygotowywać bohatera do funkcji pflegera, choć na końcu pojawia się także dzień już po powrocie do obozu.

Analiza treści

Ważnym motywem, pojawiającym się w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" jest miłość. Bohater pielęgnuje ją pomimo trudnych warunków życiowych, udaje mu się też odszukać na tyle wyrozumiałe osoby, by za ich pośrednictwem przekazać listy wybrance, która również jest osadzona w lagrze. W swoich listach wspomina, że lepsze traktowanie więźniów w macierzystym obozie jest formą podstępu – kiedy ci czują się bardziej ludzko, "normalnie", łatwiej ich kontrolować i wymusić uległość. Jednocześnie wspomina o postaciach "zlagrowanych", czyli takich, które pod wpływem pobytu w obozie sami utracili ludzkie cechy.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

"U nas w Auschwitzu": bohaterowie

Analizujesz opowiadanie "U nas w Auschwitzu"? Bohaterowie tego utworu to:

Tadek – główny bohater, a zarazem narrator. W jego wypowiedziach ujawnia się zainteresowanie filozofią oraz kulturą. Myśli o przyszłości, układa plany. Rozumie, co tak naprawdę robi się z więźniami w obozie koncentracyjnym i nie wierzy, że dobre traktowanie to przejaw ludzkiego odruchu ze strony okupanta. Bardzo kocha swoją wybrankę, dlatego też dokonuje wszelkich starań, by się z nią porozumieć;

Ukochana Tadka – kobieta, którą bohater zapamiętał jako wyjątkowo piękną (zapamiętał szczególnie akt ścięcia jej czarnych włosów). Z relacji Tadka wynika, że kobieta chorowała, a on przesyłał jej zdobyte lekarstwa i słowa otuchy;

Witek – towarzysz Tadka. Opowiada o swoim życiu: zabił esesmana, by bronić narzeczonej, zranił także byłego przyjaciela i podejrzewa, że to właśnie z jego winy został aresztowany. Ma duże poczucie humoru, chętnie grywa na fortepianie;

Staszek – towarzysz Tadka. Znany i lubiany w obozie, ponieważ wielu z nich udało mu się pomóc. Aktualnie korzysta z tego, że sporo osób jest mu wdzięcznych, ponieważ tak może zgromadzić niezbędne zapasy jedzenia. Podobnie jak Witek, także obdarzony poczuciem humoru;

Pfleger – mężczyzna, który często rozmawiał z Tadkiem i jego towarzyszami. Chętnie dzielił się z nimi opowieściami na temat obozowych doświadczeń;

Kurt – należał do kryminalistów-ochotników, miał być wcielony do armii. On również często przebywał z Tadkiem;

Hiszpan – uciekł z Madrytu do Francji, tam też doszło do jego aresztowania. Otrzymał pozwolenie na wzięcie ślubu, a to było wielkie wydarzenie w obozie;

Abramek – członek Sonderkommando. Zajmował się paleniem zwłok w krematorium. Szczycił się tym, że wynalazł nowy sposób palenia ciał.

"U nas w Auschwitzu": streszczenie

Nie pamiętasz, o czym dokładnie opowiada "U nas w Auschwitzu"? Streszczenie pomoże Ci odnaleźć się w gąszczu wydarzeń.

Tadek przystępuje do kursu sanitariuszy w Auschwitz. To wywołuje jego radość, ponieważ może znaleźć się poza Birkenau. Wie doskonale, że w macierzystym obozie lepiej traktuje się więźniów. Myśli o narzeczonej, z którą ostatni raz widział się na Pawiaku. Adolf, który ma szkolić przyszłych sanitariuszy, przyjeżdża z Dachau.

Tadek szybko poznaje nowe miejsce. W Auschwitz mieszczą się biblioteka, sala muzyczna, a także puff, gdzie można odwiedzać kobiety do towarzystwa (stanowi to nagrodę za dobrze wykonaną pracę). Blok dziesiąty zajmują kobiety poddawane eksperymentom medycznym, często doświadczające także gwałtów. W niedzielę w obozie przeprowadzana jest walka bokserska, a także odbywa się koncert.

Witek opowiada o tym, jak źle traktowani są więźniowie, w tym Żydzi. Na miejsce przyjeżdżają przestępcy, których wkrótce mają wcielić do armii. Tadek rozpoczyna rozmowę z Kurtem, znajdującym się w ich gronie. Zaprasza go także do siebie. Następnie Staszek, Tadek i pfleger rozprawiają o koszmarnych warunkach transportu więźniów oraz egoizmie, który dotyka niemal każdego z uwięzionych.

W obozie dochodzi też do niesłychanego wydarzenia – oto jeden z więźniów, Hiszpan, żeni się ze swoją narzeczoną z Francji. Kobieta przyjechała z tej okazji specjalnie, a następnie wraca do domu.

Kończy się kurs dla sanitariuszy. Tadek czuje ogromną ulgę, kiedy może odebrać listy z domu, bo od dłuższego czasu ich nie otrzymywał. Następuje jego powrót do wcześniejszego obozu. Pod wieczór zajmuje się handlem rzeczami osobistymi, które należały do osób spalonych w krematoriach. Żyd Abramek przedstawia mu nową metodę palenia dzieci, jaką samodzielnie opracował.

Zobacz też: "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego [opracowanie, streszczenie, bohaterowie]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.