Matura z biologii 2023. Po sieci krąży podejrzany arkusz. Czy to nie scam?

11 maja uczniowie w ławkach zasiądą maturzyści, którzy zdecydowali się pisać maturę rozszerzoną z biologii. W sieci już krążą podejrzane arkusze - czy to przeciek?

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Trwają matury. 11 maja uczniowie będą zdawali egzamin z biologii na poziomie rozszerzonym. Wszystko rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa 180 minut. Uczniowie mogą spodziewać się, że znajdą w arkuszach od 20 do 25 zadań (otwartych oraz zamkniętych).

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

W sieci pojawił się jednak podejrzany arkusz, który może świadczyć o tym, że doszło do przecieku. Jedna z osób wrzuciła do internetu filmik, na którym pokazuje, że ma tegoroczny arkusz maturalny z rozszerzonej biologii i może udostępnić więcej informacji. W treści nagrania widać telefon z informacją, że wystarczy odezwać się do niej na Instagramie. Zaobserwowaliśmy profil, by to sprawdzić, jednak do chwili obecnej zaproszenie nie zostało zaakceptowane.

Matura 2021. PRzecieki na Podlasiu. Szef CKE zgłasza sprawę na Policję Wyciek na maturze rozszerzonej z angielskiego? CKE komentuje

Czy faktycznie mamy do czynienia z przeciekiem? Przypominamy, że taka sytuacja miała już miejsce podczas matury z matematyki. Wówczas jeden z uczniów relacjonował egzamin na Twitterze. Teraz jemu oraz nauczycielom obecnym na maturze grożą konsekwencje (zobacz: CKE unieważni maturę? Uczeń relacjonował egzamin z matematyki na Twitterze. Mamy komentarz).

Co ciekawe, pojawiły się także arkusze na Twitterze. Osoba, która je udostępnia przyznaje jednak, że sama nie wie "na ile są wiarygodne", mimo to postanowiła się nimi podzielić. W tym przypadku maturzyści mają sporo wątpliwości, jedna z osób napisała, że kojarzy niektóre pytania.

Takie serce gdzieś już widziałam i polecenie było takie samo

- pisze jeden z komentujących. Może to świadczyć więc o tym, że arkusze nie są prawdziwe. A jak jest naprawdę - okaże się o godz. 9.00.

Kiedy dodatkowy termin i poprawka?

Jeśli chodzi o dodatkowy termin części pisemnej egzaminu, to odbędzie się on w terminie 1-19 czerwca. Z kolei dodatkowa matura ustna zostanie przeprowadzona między 5 a 7 czerwca.

Polscy celebryci bez matury. Które gwiazdy nie mają egzaminu dojrzałości? Polskie gwiazdy bez matury. Które gwiazdy nie mają egzaminu dojrzałości?

22 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się matura poprawkowa (pisemna). Dzień wcześniej można będzie poprawić część ustną z języka polskiego, języka mniejszości narodowych i języka obcego nowożytnego.

Więcej o: