CKE unieważni maturę? Uczeń relacjonował egzamin z matematyki na Twitterze. Mamy komentarz

Podczas tegorocznej matury z matematyki na poziomie podstawowym anonimowy uczeń relacjonował egzamin na Twitterze. Jest to działanie naganne i wbrew prawu. Co zrobi CKE? Zarówno maturzyście, jak i nauczycielom grożą poważne konsekwencje.

8 maja o godzinie 9 w całej Polsce rozpoczęła się matura z matematyki. Podobnie jak na innych egzaminach dojrzałości, regulamin surowo zabrania używania a nawet wznoszenia telefonów komórkowych do sali. Dotyczy to zarówno osób pilnujących zdających, jak i piszących. Niestety, nie wszyscy zastosowali się do wytycznych (zobacz: Podejrzany arkusz i karteczka z odpowiedziami krążą po sieci. "Pomocy"). Na Twitterze tuż po rozpoczęciu matury pojawiło się anonimowe konto, na którym pojawiały się zdjęcia tegorocznego arkusza z matematyki. Pod zdjęciami szybko przybyło komentarzy. Ktoś rozwiązał jedno z zadań na karteczce i wysłał odpowiedzi. Nie każdy był jednak skory do podpowiadania. "Wszystko to powinno być zgłaszane do szkół. Nie pozdrawiam", "Było się uczyć" - czytamy w komentarzach.

Przeciek z maturyPrzeciek z matury Screen z Twitter.com

Czy CKE wyciągnie konsekwencje?

Odezwaliśmy się do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odpowiedzialnej za tegoroczną maturę. Renata Dziubak-Wojdyna poinformowała nas, że trwają działania wyjaśniające całą sprawę. 

Jeżeli potwierdzą się personalia osoby, względem której mamy podejrzenie, że telefon na salę egzaminacyjną wniosła, jej egzamin zostanie unieważniony (nie zda w tym roku matury), a wszystkie pozostałe osoby, które pisały egzamin w tej sali, będą musiały przystąpić do egzaminu w czerwcu.

Co więcej, konsekwencje dotkną nie tylko sprawcę przecieku, lecz także i osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie egzaminu, czyli pilnujących maturzystów nauczycieli. 

Członkowie zespołu nadzorującego, którzy dopuścili do takiej nieprawidłowości, zostaną zgłoszeni do kuratora oświaty

- mówi nam Renata Dziubak-Wojdyna.

Matura CKE 

W tym roku po raz pierwszy odbyła się matura w formule 2023. Jest egzamin przewidziany dla uczniów, którzy skończyli czteroletnie liceum. Jednocześnie odbywa się także egzamin w starej formule, formule 2015. Przeznaczony jest on dla uczniów szkół zawodowych, a także tych, którzy poprawiają zeszłoroczny egzamin. 

Zobacz wideo Paweł i Eliza Trybała o największych wyzwaniach w szkole córek. "Najgorsza jest matematyka
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.