Chcesz sobie przypomnieć "Śluby panieńskie"? Opracowanie tej lektury na pewno Ci pomoże. Przyjrzyj się najważniejszym kwestiom, związanym z tym utworem.
Geneza
"Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" zostały wystawione pierwszy raz w 1832 roku, natomiast dwa lata później utwór ten został wydany. Prawdopodobnie inspiracją do jego powstania były osobiste doświadczenia Aleksandra Fredry, związane z nieszczęśliwą miłością do Zofii z Jabłonowskich Skarbkowej, kobiety, z którą później się ożenił.
Czas i miejsce akcji
Wydarzenia opisane w "Ślubach panieńskich" miały miejsce w domu pani Dobrójskiej, który mieścił się na wsi, koło Lublina. Wszystko dzieje się w pierwszej połowie XIX wieku – w czasach, w których żył sam autor.
Gatunek
Dzieło stanowi typową komedię. Została w niej silnie i szczegółowo zarysowana fabuła, a charakterystyczne, dobrze skonstruowane postaci, od razu zwracają uwagę odbiorcy. Utwór można nazwać komedią omyłek, gdzie intryga doprowadza do szczęśliwego zakończenia i utworzenia par, które są sobie przeznaczone. Sposobem konstrukcji "Śluby panieńskie" przypominają dzieła Szekspira czy Moliera.
Poddajesz analizie "Śluby panieńskie"? Bohaterowie to jeden z elementów lektury, o którym powinieneś pamiętać.
W utworze występują następujące postaci:
Gustaw – z początku stara się o rękę Anieli bardziej z obowiązku niż chęci, kiedy jednak chce, by ta złamała swoje śluby, z czasem zaczyna mu na niej zależeć. Jest zdecydowany, uparty i energiczny;
Aniela – emocjonalnie podchodzi do życia, choć swoją wiedzę na temat uczuć czerpie z przeczytanych książek. Choć wciąż śni o ogromnym uczuciu, długo nie zdaje sobie sprawy, że sama ma z nim do czynienia;
Klara – pełna energii, skora do działania, buntowniczka przeciwko stereotypowemu postrzeganiu kobiet. W wyniku intrygi Gustawa przekonuje się, że Albin jest jej bliski;
Albin – sentymentalny kochanek, sztucznie okazujący swoje uczucie. Dopiero gdy też pada ofiarą intrygi, staje się bardzo autentyczny w swoim zachowaniu.
O czym dokładnie są "Śluby panieńskie"? Streszczenie pozwoli Ci dokładnie odtworzyć przedstawioną w nich akcję.
Akt 1
Jan, będący służącym Gustawa, właśnie oczekuje jego przybycia. Zamiast niego nadchodzi Radost i chce się widzieć z bratankiem. Wtedy też jasne staje się, że Jan stoi na czatach. Po pewnym czasie zjawia się również Gustaw i zaczyna dyskutować z wujem. Przekonuje Radosta, że ślub z Anielą z pewnością dojdzie do skutku, chwali się też, że brał udział w zabawie, która odbyła się w gospodzie "Pod Złotą Papugą". Ostatecznie przystaje na propozycję wuja, by położył się spać.
Nadchodzi Albin, który jest beznadziejnie zakochany w Klarze. Ta jednak odrzuca jego zaloty. Radost radzi mu, żeby nie szukał rozwiązania w melancholii, a jakoś inaczej zawalczył o serce ukochanej. Od Albina dowiaduje się natomiast o ślubach staropanieńskich, jakie złożyły Klara i Aniela.
Ze sceny schodzi Radost, a zamiast niego zjawiają się Aniela oraz Klara. Druga z dziewczyn ochoczo przekomarza się z Albinem. Wspomina o przysiędze, jaką obie złożyły i nakłania przyjaciółkę, by ją powtórzyła.
Pojawia się pani Dobrójska i nakłania Anielę i Klarę, by były bardziej gościnne. Klara jest jednak zirytowana zachowaniem Albina, Gustaw natomiast kłóci się z Anielą, która otwarcie krytykuje jego postawę. Mężczyzna zasypia. Budzi się dopiero, gdy karci go stryj.
Akt 2
Radost i pani Dobrójska rozmawiają o młodzieży. Gustaw w ich mniemaniu jest zbyt lekkomyślny i nastawiony na zabawę, młode panny natomiast swoją wiedzę na temat uczuć zawdzięczają jedynie książkom. Gustaw nie pojmuje, dlaczego Aniela jest wobec niego tak wroga. Radost wyjaśnia mu, że obie panny złożyły śluby. Wtedy też Gustaw w jednej chwili decyduje się naprawić relacje z dziewczyną. Nic mu jednak z tego nie wychodzi, zwłaszcza że nieprzychylna temu pomysłowi jest także Klara. Gustaw nie może pojąć, jak dziewczyny mogą na podstawie zachowań książkowych bohaterów wydać osąd na temat wszystkich mężczyzn. Aniela nie daje się namówić do zmiany zdania, natomiast Albin nie potrafi zmienić swojego nastawienia do Klary.
Akt 3
Gustaw wciela w życie swoją intrygę. Mówi Anieli, że kocha inną kobietę o tym samym imieniu, jednak na drodze do ich szczęścia stoi stryj, który pozostaje skłócony z ojcem tamtej Anieli. Tym samym prosi prawdziwą Anielę o pomoc – nalega, by odrzuciła jego zalety na oczach Radosta, by mógł się związać z ukochaną. Dziewczyna, zgodnie z przewidywaniami Gustawa, jest mocno poruszona usłyszanym wyznaniem. Stryj Gustawa co prawda słyszy końcówkę rozmowy młodych, jednak nie podejrzewa, co planuje jego bratanek. Klara nie do końca wierzy Gustawowi, jednak Aniela nie chce jej słuchać. Tymczasem Gustaw mówi też Radostowi, że Anielę, prócz niego, kocha również Albin. Mimo wszystko, utwierdza go w przekonaniu, że to on zdobędzie Anielę.
Akt 4
Gustaw wmawia Albinowi, że Klara darzy go szczerym uczuciem, ale ten musi użyć podstępu, by dotrzeć do jej serca. Z tego powodu nakazuje mu obojętność wobec dziewczyny. Tymczasem prosi też Anielę, by pomogła mu napisać list do ukochanej, bo jak twierdzi, sam ma zranioną rękę. Jednocześnie wspomina o planach ślubu Radosta i Klary. Jak łatwo się domyślić, Aniela od razu donosi o wszystkim Klarze. Ta natomiast momentalnie buntuje się przeciwko zamążpójściu. Jednocześnie obie zyskują przekonania, że Gustaw rzeczywiście planuje się związać z inną Anielą. Powoli też rodzą się w nich uczucia do Gustawa i Albina.
Akt 5
Podczas obiadu wszyscy są zdenerwowani. Radost podejrzewa, że Gustaw uknuł jakąś intrygę, jednak nie wie, na czym ona polega. Bratanek z kolei twardo się tego wypiera. Albin stara się ignorować Klarę, a Gustaw zaleca mu kontynuowanie wysiłków. W końcu Klara i Albin zostają we dwójkę. Dziewczyna wspomina mu o tym, że Radost planuje prosić ją o rękę. Wtedy też Albin grozi Radostowi pojedynkiem. Ten z kolei jest zdenerwowany na Gustawa, że bratanek wciągnął go w swoje knowania.
Aniela i Gustaw zdradzają się z uczuć do siebie. Mężczyzna przyznaje się też do uknucia intrygi. Radost nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co zaszło, jednak cieszy się, ponieważ ostatecznie Klara ma się pobrać z Albinem, a Aniela z Gustawem.
Na czym polega intryga w "Ślubach panieńskich"? Autorem tej zawiłej gry jest jeden z bohaterów, Gustaw. Aby zdobyć serce ukochanej, postanawia udać przed nią, że tak naprawdę nie jest wcale zakochany w niej, a w innej kobiecie o tym samym imieniu. Jednocześnie prosi Anielę, żeby została jego przyjaciółką. Tłumaczy, że małżeństwu z drugą Anielą przeciwny jest Radost, ponieważ pozostaje do niej uprzedzony ze względu na zadawniony konflikt z jej ojcem. W odpowiedniej chwili Aniela ma więc odrzucić oświadczyny Gustawa, by ten mógł ponownie prosić stryja o pozwolenie na ślub z drugą Anielą. W ten sposób bohater doprowadza do tego, że wszyscy gubią się w planach pozostałych i opacznie interpretują uczucia innych (w intrygę zostaje też wplątany Albin oraz przyjaciółka Anieli, Klara).
Zobacz też: "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego- opracowanie, streszczenie, bohaterowie lektury