Matura z polskiego 2023. Do czego odwoływali się zdający? "Harry Potter, Anakin Skywalker i Shrek"

Matura z polskiego 2023 jest już za uczniami. Dziś mierzą się z językiem obcym nowożytnym, jednak po wczorajszych pytaniach emocje jeszcze nie opadły. Dla wielu tegoroczny arkusz okazał się zaskoczeniem. Tematy wypracowań odnosiły się do "Przedwiośnia" i "Pana Tadeusza", chociaż wielu obstawiało kultową już "Lalkę". Do czego zatem w swoich wypracowaniach odwoływali się zdający?

Matura z języka polskiego 2023 była zaskoczeniem dla wielu maturzystów. Obstawiali oni zupełnie inne lektury. Jako że obecnie trwający rok należy do Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry, część uczniów stawiało na powtórkę ich utworów. Niektórzy nauczyciele byli wręcz zdania, że tegorocznym pewniakiem będzie: "Lalka" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Potop" Henryka Sienkiewicza czy "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego. Jednak dużo szczęścia mieli ci, którzy przed samą maturą sięgnęli do powtórki "Przedwiośnia" i "Pana Tadeusza". Postaci, do których odwoływali się zdający próżno szukać w tych utworach. Kto zatem pojawił się w ich wypracowaniach?

Zobacz wideo Londyn szykuje się do koronacji króla Karola

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Matura z polskiego 2023. Jak uczniowie poradzili sobie z tematami?

Tegoroczna matura z języka polskiego stawiała na znajomość dwóch lektur. Epopei narodowej Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" oraz zagmatwanej historii Cezarego Baryki w "Przedwiośniu" Stefana Żeromskiego.

Arkusze maturalne Matura język polski 2023. Dwa pytania były dla uczniów zaskoczeniem: Nigdy wcześniej ich nie było

Odnosząc się do wskazanego fragmentu "Pana Tadeusza", abiturienci w "starej formule" mieli napisać, jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka. Natomiast drugi temat maturalny dotyczył "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, gdzie uczniowie mieli rozważyć, czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń.

Tegoroczni absolwenci liceów mieli do wyboru również tematy: "Człowiek - istota pełna sprzeczności" lub "Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?"

Portret Stefana Żeromskiego "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego [streszczenie, geneza, bohaterowie]

W obydwu przypadkach maturzyści mieli odwołać się do wybranej lektury (utworu epickiego albo dramatycznego), do innego utworu literackiego (np. utworu poetyckiego) oraz do wybranych kontekstów, oczywiście uzasadniając swój wybór. Na co postawili uczniowie?

"W porządku jak się odwołałam w kontekście 1 tematu do Shreka, że na początku był samotnikiem i żył swoją rutyną, a później zakochał się w Fionie i założył rodzinę?" - pyta jedna z uczennic, która mierzyła się z maturalnymi tematami.

Okazuje się, że podobnych, dość nietypowych wyborów odwołań do danego kontekstu było całkiem sporo. Jeden z uczniów postawił na historię Anakina Skywalkera z "Gwiezdnych wojen", a jeszcze inny w swoim wypracowaniu odniósł się do losów Harry’ego Pottera.

Wszystko teraz pozostaje w rękach egzaminatorów. Maturzyści swoje wyniki poznają dopiero 7 lipca 2023 roku. Mocno trzymamy za nich kciuki.

Więcej o: