CKE zaskoczyła maturzystów. Tych dwóch pytań miało nie być

W czwartek rano tysiące maturzystów zasiadło w szkolnych ławkach, by zmierzyć się z egzaminem dojrzałości. I chociaż mówi się, że nie był on zbyt trudny, do dwa pytania pojawiły się po raz pierwszy i były sporym zaskoczeniem.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na Gazeta.pl
W czwartek o godz. 9.00 rozpoczął się egzamin maturalny. Jak zawsze, pierwszego dnia młodzież zmierzyła się z zadaniami z j. polskiego. Polonistka Aneta Korycińska jest zdania, że egzamin w nowej formule (dla osób, które skończyły czteroletnie licea) był łatwiejszy niż ten w poprzednich latach (zobacz: Matura język polski 2023 - odpowiedzi. Polonistka nie ma wątpliwości. "Wielu popełni ten błąd").

Zobacz wideo Jakie panują emocje po maturze z języka polskiego? [SONDA]

Maturzyści dzielą się wrażeniami po maturze z polskiego Maturzyści dzielą się wrażeniami po maturze z polskiego. "Napisałem to w dwie godziny"

Okazuje się jednak, ze dwa zadania mogły zaskoczyć tegoroczną młodzież, ponieważ nigdy wcześniej takich nie było - ani na egzaminach, ani w informatorach. Chodzi o zadania 12 i 13.

Uzupełnij tabelę. Podaj tytuł utworu, z którego pochodzi fragment A, oraz tytuł utworu, z którego pochodzi fragment B.

- tak brzmiało zadanie nr 12.1. Uczniowie na podstawie podanych fragmentów musieli podać z pamięci nazwy utworów.

Arkusze maturalneArkusze maturalne Rozwiązywanie arkusza maturalnego edziecko.pl.

Wybrano bardzo typowe fragmenty, ale takie zadanie nie pojawiało się w tekstach próbnych, tego nie było. Jeżeli już to trzeba było wybrać z podanych tytułów. W tym przypadku trzeba podać odpowiedź z głowy.

- mówi Aneta Korycińska. W zadaniu trzeba było wskazać, że fragment A dotyczy utworu pt. "Dziady cz. III", a B "Kordiana". W drugiej części tego polecenia należało wyjaśnić: czym różni się rola przypisana Polsce w pierwszym fragmencie od roli przypisanej Polsce we fragmencie drugim. Uczniowie musieli więc wpisać, że w Dziadach cz. III kraj jest ukazany jako ofiara, której rolą nie jest walka, a znoszenie wszelakich cierpień i ciosów. Z kolei w Kordianie, należało podać, że rola Polski jest ukazana jako bardziej waleczna, dzielna.

Rodzice przejęci maturą bardziej od dzieci. Rodzice przejęci maturą bardziej od dzieci. "Ja biorę stoperan, córka mierzy kiecki"

W zadaniu 13. maturzyści mieli przedstawione wybrane założenia dwóch epok literackich: pozytywizmu i Młodej do Polski. Do każdej epoki musieli dobrać odpowiedni cytat z utworu poetyckiego, ilustrujący jej założenia. To zadnie także mogło sprawić maturzystom sporo trudności. Na szczęście tych, którzy nie znali na nie odpowiedzi, było za 1 punkt.

Zobacz, jakie jeszcze zadania pojawiły się na tegorocznej maturze z j. polskiego: Matura 2023. Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego - poziom podstawowy. CKE opublikowała zadania maturalne

Więcej o: