Matura język polski 2023 - odpowiedzi. Polonistka nie ma wątpliwości. "Wielu popełni ten błąd"

W czwartek 4 maja rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. "Uczniowie mówią, że wypracowania w nowej formule wydają się łatwiejsze, niż te w starej" - zauważa polonistka Aneta Korycińska, która rozwiązała arkusz na żywo na stronie facebookowej eDziecko.pl. Powiedziała również, jakie błędy najpewniej popełni wielu zdających.

W czwartek 4 maja rozpoczęły się matury. W pierwszej kolejności uczniowie musieli zmierzyć się z językiem polskim na poziomie podstawowym. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 170 min. Co istotne, został on przeprowadzony w dwóch wersjach. "Starą maturę" w formule 2015 pisali absolwenci techników, których nie objęła reforma edukacji wprowadzona przez PiS. "Nowa matura" w formule 2023 była skierowana do zdających, którzy skończyli czteroletnie licea. 

Matura Polski 2023 - odpowiedzi

Więcej artykułów o tematyce dotyczącej edukacji przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Joanna Krupa o byciu mamą pracującą: Łatwo to pogodzić

Arkusze CKE formuły 2015 zostały oznaczone kolorem pomarańczowym, a te w formule 2023 fioletowym. Podzielono je na dwie części. Pierwsza składała się z zadań otwartych i zamkniętych, zaś druga to wypracowanie na jeden z wybranych tematów. Zaraz po egzaminie o godzinie 14:20 rozpoczął się live z Babą od polskiego (Anetą Korycińską), która rozwiązała arkusz w nowej formule. Wszystkie arkusze są dostępne na stronie CKE.

Polonistka doradziła, aby w pierwszej kolejności dokładnie przeczytać wszystkie polecenia dotyczące danego tekstu, a dopiero potem zabrać się za jego czytanie. Taki zabieg od razu nastawi nasz mózg na szukanie odpowiedzi.

Rozwiązywanie arkusza maturalnegoRozwiązywanie arkusza maturalnego edziecko.pl.

MaturaMatura edziecko.pl

Polonistka zwróciła uwagę, że w zadaniu szóstym autorki tekstów mówią, że skutki turystyki masowej są trudne i musimy się z nimi zmierzyć. Pierwsza dostrzega jeszcze plus podróżowania i jest mniej kategoryczna, zaś druga skupia się jedynie na niszczeniu naszej planety. Polonistka uprzedziła, że cytowanie jest niewskazane i zdający powinien udzielić odpowiedzi własnymi słowami.

Zadanie 6Zadanie 6 cke.gov.pl/

TekstTekst edzieck.pl.


Po skończeniu części związanej z czytaniem ze zrozumieniem przyszedł czas na kolejny etap. W zadaniu 7 polonistka wyjaśniła, że koń trojański jest po prostu pułapką. Z kolei w zadaniu 8 w tekście autorstwa Czesława Miłosza widać, że końca świata nie będzie, zaś we fragmencie Apokalipsa według św. Jana Świat chylił się ku upadkowi. Te wizje są rozbieżne. Współczesny autor mówi, że każdy ma swój oddzielny koniec świata, zaś w tekście biblijnym wszyscy o nim wiedzą.

MaturaMatura edziecko.pl

W zadaniu 9 Jan Kochanowski prezentuje postawę stoicką. Pokazuje gotowość na to, co przyniesie nam los.

ZadanieZadanie edziecko.pl.

Przedstawione obrazy łączy motyw vanitas. Ludzkie życie jest liche i łączy nas jego koniec. Zadanie 11 nawiązywało już do romantyzmu.

ZadanieZadanie edziecko.pl

ZadanieZadanie edziecko.pl

W zadaniu 14 trzeba było zestawić fragment tekstu z plakatem. Tutaj pojawił się fragment "Wesela."

Fragment maturyFragment matury edziecko.pl

Zdaniem polonistki dwie odpowiedzi są poprawne w zależności, jak się je uargumentuje. 

ZadanieZadanie edziecko.pl


W zadaniu 15 szklane domy to wyidealizowana wizja Polski wiążąca się z rozczarowaniem, bo na miejscu są bieda i nierówności społeczne.

TekstTekst edziecko.pl

W zadaniu 16 chodzi o manipulowanie poglądami społeczeństwa i ich sposobem myślenia poprzez stosowanie określonego słownictwa.

Zadanie 17Zadanie 17 edziecko.pl.

Postawa Artura jest buntownicza. Chce zawalczyć o nowy świat i odciąć się od przeszłości. Wyraża sprzeciw wobec chaosu, który panował do tej pory. Wybranym bohaterem może być Konrad.

Maturzyści mieli również do wyboru dwa tematy wypracowań

  • Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

  • Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

Polonistka doradziła, aby w rozprawce przytoczyć więcej, niż dwa argumenty. To zagwarantuje piszącym zabezpieczenie, w sytuacji, gdyby jeden z przytoczonych argumentów nie został uznany. Aneta Korycińska uprzedziła, że osoba, która powoła się tylko na jedną lekturę straci dużo punktów.

Temat drugi jest trudniejszy. Jest w nim pewien problem. Wielu ludzi pewnie pisało, dlaczego ktoś jest dla kogoś bohaterem, nie zwracając uwagi na dopisek 'w oczach', a to bardzo ważne

- zauważa.

Polonistka podkreśliła, że jeśli dana postać będzie w oczach innej bohaterem, wcale nie oznacza, iż musi być nim dla nas. W tym przypadku kluczowa jest perspektywa. Co ciekawe,  Aneta Korycińska zauważyła, że jedna lektura pasuje do dwóch tematów wypracowań. Chodzi o "Dżumę".

Trudności będą w czytaniu ze zrozumieniem, bo zawsze są. Notatki syntetyzujące wychodzą najgorzej. Będzie też problem jeśli chodzi o poprawność językową z powtarzaniem wyrazu 'człowiek'

- przyznała.

Zdaniem Anety Korycińskiej jeśli ktoś nie zna "Dziadów" trudności może sprawić także zadanie 17.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.