Temat rozprawki matura 2023. Motyw ojczyzny stanowił wyzwanie dla uczniów. Dwie lektury na podium

O godzinie 9 w czwartek 4 maja maturzyści rozpoczęli maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym. Wcześniej jednak sieć obiegły rzekome przecieki i arkusz z wierszem Wisławy Szymborskiej. Nie zabrakło także typów motywów literackich. Z kolei na podium wyszukiwań pojawiły się dwie lektury - "Pan Tadeusz" oraz "Lalka".

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

4 maja 2023 roku dokładnie o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Kilka godzin wcześniej sieć zalały informacje o domniemanych przeciekach, które zdradzają motywy literackie oraz dwie lektury, które miałyby pojawić się na arkuszach. 

Przecieki na maturze z języka polskiego - te motywy obiegły internet 

Ostatnie przygotowania do tegorocznej matury nie skupiały się na kartkowaniu zeszytów i podręczników a wyszukiwaniem wszelakich haseł w sieci. Google Trends odnotował szczególne zainteresowanie dwiema lekturami oraz trzema motywami literackimi. Przewijają się one także na Twitterze, podobnie jak domniemane przecieki arkusza z języka polskiego. 

Na piedestale znalazł się "Pan Tadeusz" oraz "Lalka". Z kolei w przypadku motywów najczęściej wyszukiwano: motyw ojczyzny, tradycji oraz podróży bądź wędrówki. Wśród przewidywań pojawia się też często analiza działania człowieka w sytuacji zagrożenia - co może bezpośrednio nawiązywać do sytuacji wojennej w Ukrainie. Poza tym internauci typują motyw wpływu rodziny na życie człowieka.

Podobno temat to wpływ rodziny na człowieka: Lalka: wychowana w arystokracji Izabela nie miała rzeczywistego spojrzenia na świat Przedwiośnie: Cezary kierował się tym, że ojciec mu powiedział o szklanych domach i był takim jego autorytetem. Tango: młody człowiek, tradycjonalista w obliczu rodziców i ich upadłych zasad moralnych. #matura2023

- napisał jeden z użytkowników Twittera. 

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Te tematy wytypowano na maturę z języka polskiego 2023 r.  

Poza domniemanymi informacjami, w sieci pojawiło się także wiele arkuszy, które mogą świadczyć o przeciekach wśród nauczycieli i pracowników oświaty, ale też nie muszą. Nie brakuje treści, które mają zmylić i wprowadzić uczniów w zakłopotanie. Na Twitterze pojawiło się też zdjęcie, które rzekomo ma dotyczyć egzaminu z języka polskiego. Na arkuszu pojawił się fragment "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. 

Wiele osób stawiało jednak głównie na "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Motywem do analizy miał być "wpływ nieoczekiwanych zdarzeń na zachowanie człowieka". Nie brakowało komentarzy, że CKE dopuściło się do wybrania tego tematu dwa lata z rzędu. 

W czwartek 4 maja o godzinie 6 rano najczęściej wyszukiwanymi frazami były:

  • "Potop",
  • "Kordian",
  • "Lalka",
  • "Gloria victis",
  • motyw ojczyzny,
  • Stanisław Wyspiański.
Więcej o: