Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy w tym roku zmierzą się z nową formułą matur. Zmian jest wiele, począwszy od listy lektur, długości trwania egzaminów, czy sposobu ich przeprowadzania. Dodatkowo w tym roku wracają również egzaminy ustne. Na stronie na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki zostały opublikowane życzenia od ministra Przemysława Czarnka. Szef resortu uważa, że uczniowie, którzy podchodzą do egzaminu dojrzałości, są doskonale do tego przygotowani. Jednak o tym przekonamy się dopiero w lipcu - po ogłoszeniu wyników matur.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiły się życzenia od ministra Przemysława Czarnak, skierowane do maturzystów. Dokładnie dziś, 4 maja rusza maturalny maraton, który potrwa właściwie do końca miesiąca. Ostatnie egzaminy zaplanowane są dopiero na 23 maja. Na wyniki trzeba będzie chwilę poczekać, bo te zostaną podane dopiero z początkiem lipca. Jednak szef resortu nauki jest przekonany, że uczniowie są wyśmienicie przygotowani i tegoroczne egzaminy pójdą im wyjątkowo dobrze.
"Jesteśmy przekonani, że jesteście znakomicie przygotowani do tej matury. Wiemy to po egzaminach próbnych. Wiemy to po naszych doświadczeniach z ostatnich miesięcy" - powiedział szef MEiN, dodając, że "jest przekonany", że tegoroczne egzaminy i ich wyniki "będą bardzo pomyślne".
Na tym nie koniec. Przemysław Czarnek zauważył jeszcze jedną rzecz. Uczniowie, którzy w tym roku podchodzą do egzaminu dojrzałości, zmierza się z nim w zupełnie nowej, zmienionej formule.
Przed nami nowa matura. Jesteście pierwszym rocznikiem, który przystępuje do matury przygotowywanej od kilku lat na nowych podstawach programowych i w nowym systemie osiem plus cztery, bez gimnazjów
- zaznaczył minister.
Do matury 2023 w nowej, zmienionej formule, przystąpi łącznie ponad 272 tys. absolwentów, w tym ponad 158 tys. absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego oraz 114 tys. absolwentów czteroletniego technikum i branżowej szkoły II stopnia. Za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.