"Hymn do miłości ojczyzny" - opracowanie i interpretacja. O czym jest ten utwór?

"Hymn do miłości ojczyzny" to jeden z wierszy Ignacego Krasickiego, omawiany na lekcjach języka polskiego. Przypomnij sobie, czego dotyczy ten utwór i poznaj jego analizę oraz interpretację.

O czym jest "Hymn do miłości ojczyzny"?

O czym jest "Hymn do miłości ojczyzny"? Wiersz Ignacego Krasickiego przedstawia rozważania na temat miłości do ojczyzny. W utworze określono to uczucie jako najważniejsze, a nawet święte. Ludzie, którzy wspierają i kochają swój kraj są określani w hymnie jako "poczciwi". To dla swojej ojczyzny są w stanie znieść uwięzienie, a także poświęcić własne szczęście. Mogą też biedować, jak również oddać za nią życie.

"Hymn do miłości ojczyzny": opracowanie

Przerabiasz "Hymn do miłości ojczyzny"? Opracowanie tego utworu może Ci się przydać, kiedy chcesz sobie dokładnie przypomnieć związaną z nim problematykę oraz najistotniejsze motywy, jakie pojawiają się w jego treści.

Utwór, jak wskazuje już tytuł, jest hymnem, czyli uroczystą pieśnią pochwalną. Wiersz ten został zaprezentowany w 1774 roku w "Zabawach przyjemnych i pożytecznych". Aby zrozumieć jego sens, najlepiej odnosić go do wydarzeń, które nastąpiły bezpośrednio po konfederacji barskiej oraz po pierwszym rozbiorze Polski. To przykład liryki patriotycznej, związanej bezpośrednio z czasem braku niepodległości naszego kraju.

"Hymn do miłości ojczyzny" jest wierszem stychicznym, co znaczy, że nie ma w nim podziału na zwrotki. W sumie składa się z ośmiu wersów. To jedenastozgłoskowiec, a występujące w nim rymy są żeńskie, nieparzyste oraz dokładne. W utworze zastosowano również apostrofę – zwrot do miłości ojczyzny. W wierszu występują takie środki stylistyczne, jak: powtórzenia, mające podkreślić uczucia targające podmiotem lirycznym, anafory czy epitety.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

"Hymn do miłości ojczyzny": interpretacja

Chcesz wiedzieć, o co dokładnie chodzi w utworze "Hymn do miłości ojczyzny"? Interpretacja pomoże Ci zrozumieć prezentowaną w nim problematykę.

Podmiot liryczny w omawianym wierszu nie ujawnia swojej tożsamości. Zwraca się w nim nie do samej ojczyzny, a do miłości ojczyzny. Jednocześnie zauważa, że zrozumieć ją mogą jedynie niektóre osoby, te uznawane za "poczciwe". Warto zauważyć, że "Hymn do miłości ojczyzny" to nic innego, jak manifest patriotyczny. W związku z tym, nastrój panujący w wierszu jest podniosły, uroczysty, choć jednocześnie porusza, daje znać o toczącym się dramacie. Choć osoba mówiąca w utworze wie, że pozostaje zniewolona i cierpi, robi to z radością, bo wie, że dzieje się tak dla dobra jej ojczyzny, by ta znowu mogła być wolna. Jednocześnie chce o nią walczyć do samego końca, nawet kosztem własnego życia. Widoczne jest tutaj przeświadczenie, że lepsza jest bieda na wolności niż bogactwo w niewoli.

Obraz ojczyzny zostaje w utworze wyidealizowany. To kraina szczęśliwości, pozbawiona jakichkolwiek wad czy nawet niewielkich skaz. Podmiot liryczny jest silnie zaangażowany emocjonalnie w to, co mówi. Przemawia przez niego jednak pewnego rodzaju radykalizm – trzeba się w całości poświęcić ojczyźnie i od tego obowiązku nie ma żadnych wyjątków. Całkowity wydźwięk utworu miał natomiast w znaczący sposób podnosić na duchu ludzi żyjących w Polsce czasach niewoli.

Jakie cechy Krasicki przypisuje ojczyźnie?

Jakie cechy Krasicki przypisuje ojczyźnie? W "Hymnie do miłości ojczyzny" ojczyzna jawi się jako coś najistotniejszego, najważniejsza wartość, za którą należy walczyć, a nawet poświęcić życie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Ojczyzna jawi się więc w wierszu Krasickiego jako centrum wszystkiego, coś, czemu trzeba oddać wszystko, co się ma, a jednocześnie co sprawia, że człowiek staje się szczęśliwszy.

Zobacz też: "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego [opracowanie, streszczenie, bohaterowie]

Więcej o: