"Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu" - interpretacja, streszczenie i omówienie lektury

"Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu" to książka zawierająca w sobie zbiór opowiadań na temat tytułowej postaci. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tej lekturze.

O czym mówi tekst "Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu"?

O czym mówi tekst "Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu"? Zbiór opowiadań, zawartych w książce o tym tytule, jest anonimowy i napisany w języku włoskim. Jego tytuł, a konkretnie słowo "kwiatki", zastępuje tu nie tylko "cnoty franciszkańskie", ale i "czyny". Całość opowiada historie wzięte z życia świętego Franciszka oraz towarzyszących mu na początku osób.

"Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu": streszczenie

Przypominasz sobie właśnie "Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu"? Streszczenie ułatwi Ci odtworzenie poszczególnych zdarzeń, opisanych w tym cyklu.

Franciszek z Asyżu decyduje się wyrzec wszelkich materialnych dóbr, jakie obowiązują na ziemskim świecie i zamierza stronić od cielesnych pokus. Tym samym wkracza na drogę ubóstwa – przywdziewa prostą tunikę i przepasa ją sznurem. Kiedy żebrze, zupełnie nie zwraca uwagi na ludzkie drwiny. Szybko ściąga na siebie zainteresowanie bogatego mieszkańca Asyżu, Bernarda, który postanawia pójść w jego ślady. Aby to uczynić, rozdaje własny majątek biednym i postanawia żyć w ubóstwie, rezygnując z tego, co miał dotychczas. Z czasem dołączają też do nich inni. W kolejnych opowiadaniach odbiorca dowiaduje się, jakie każdy z nich ma pokusy i w jaki sposób sobie z nimi radzi.

W końcu święty Franciszek postanawia założyć oficjalny zakon i decyduje, w jakich miejscach mają stanąć pierwsze spośród klasztorów. Nie chce jednak przebywać jedynie w klasztorze – zamierza podróżować po świecie i nauczać, tak, jak nakazał mu Bóg. Z czasem, w wyniku ascezy, zaczynają się jego kłopoty ze zdrowiem. Prawie zupełnie traci wzrok, a kiedy jego życie powoli dobiega końca, pojawiają się u niego stygmaty. To właśnie one stanowią bezpośrednią przyczynę jego śmierci.

Franciszek, jak łatwo przewidzieć, idzie prosto do nieba. Później kilkakrotnie odwiedza swoich zakonników, by przekazać im słowa Jezusa. Jego kazania są dla nich zarówno nauką, jak i pocieszeniem.

Poza samą historią świętego Franciszka, odbiorca ma okazję przyjrzeć się losom dwóch innych braci z zakonu – brata Jałowca  oraz świętego Idziego. Pierwszy z nich tak mocno przywiązuje się do zasad, wyznawanych przez zakonników, że chętnie rozdaje wszelkie swoje dobra ubogim, a także bez wahania wystawia się na pośmiewisko. Drugi z kolei w przystępny sposób udziela rad Braciom Mniejszym, gdy sprawy dotyczą ludzkich występków oraz cnót.

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Kim był bohater utworu "Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu"?

Kim był bohater utworu "Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu"? To autentycznie żyjący święty Franciszek, czyli Giovanni di Bernardone. W cyklu opowiadań przedstawiono część spośród jego życia. Bohater przyszedł na świat w 1181 bądź 1182 roku, natomiast zmarł 3 października 1226 roku. Kiedy się urodził, Włochy były biednym krajem, w którym na dodatek szalała epidemia, a kryzys potęgowały nieustanne wojny. Jako że społeczeństwo samo w sobie charakteryzowało się sporym zepsuciem społecznym, również klasztory nie funkcjonowały tak, jak powinny. To też starał się zmienić Franciszek.

Bohaterowi zależało na moralnej odnowie każdego człowieka. W młodości sam prowadził dość rozwiązłe życie, jednak dzięki swojemu dobremu sercu zdecydował się nawrócić. Zawsze starał się pomagać ubogim. Kiedy trafił do niewoli, poważnie zachorował. To wtedy postanowił się nawrócić. Z myślą o innych ludziach i ich dobru, zaczął się rozwijać duchowo. Chciał odpokutować swoje dotychczasowe winy, dlatego też zdecydował się rozdać cały swój majątek biednym. Inni ludzie nierzadko poczytywali za szaleńca, gdyż zupełnie nie rozumieli pobudek, które nim kierowały. Jego postawa w skuteczny sposób przyciągała ludzi do Kościoła katolickiego.

"Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu": interpretacja

Co jeszcze powinieneś wiedzieć, analizując utwór "Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu"? Interpretacja tego cyklu pomoże Ci lepiej zrozumieć wszelkie zagadnienia związane z tą lekturą.

Książka przedstawia całkowicie nowatorskie podejście do kwestii religijnych, które rozpoczął właśnie święty Franciszek z Asyżu. Dzięki niemu powstała definicja religijności, polegająca na ubóstwie, afirmacji świata, a także miłości do bliźnich oraz pragnienia stałego naśladowania Chrystusa we wszystkim. Dotychczas społeczeństwu znane były jedynie wzorce ascetyczne – koncentrację na Bogu i odrzucenie doczesnego świata.

Poszczególne utwory zawarte w zbiorze różnią się od typowych średniowiecznych opowiadań czy legend, także pod względem kompozycji. Każdy z "kwiatków" skupiony jest wokół jakiegoś problemu, natomiast hagiografie oraz średniowieczne legendy opisywały życie świętego w całości. Warto zauważyć, że "Kwiatki świętego Franciszka" otwiera "Pieśń słoneczna", stanowiąca jeden spośród najważniejszych zabytków włoskiego pisarstwa (jego twórcą był sam święty Franciszek).

Zobacz też: "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego [streszczenie, geneza, bohaterowie, czas i miejsce akcji]

Więcej o: