Jak obliczyć średnią na koniec roku? Uczniowie często popełniają ten błąd, a potem są zdziwieni

Jak obliczyć średnią na koniec roku? Każdy uczeń powinien umieć obliczyć średnią ze swoich ocen. Szczególnie ważne jest to dla tych, którzy pragną świadectwa z czerwonym paskiem. Czasem za pomyłki, mogą słono zapłacić.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku? Dla wielu uczniów jest ona szczególnie ważna przed zakończeniem roku szkolnego. To od niej zależy, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem, czyli czerwonym paskiem lub nagrodę. Do zakończenia roku szkolnego zostało jeszcze trochę czasu. Uczniowie mają jeszcze czas na poprawienie ocen przed wakacjami.

Zobacz wideo Jakie są problemy polskiej szkoły? "Regularność zmian w systemie edukacji daje nam mocno w kość"

Jak obliczyć średnią ocen na koniec roku? Do czerwonego paska potrzeba mieć 4,75 

Średnią ocen obliczamy za pomocą średniej arytmetycznej. Liczymy ją w ten sposób, że dodajemy wszystkie wartości, a następnie dzielimy otrzymaną sumę przez liczbę tych wartości. Niekiedy uczniowie popełnią błędy podczas obliczania średniej z konkretnego przedmiotu. Trzeba pamięć, że oceny za sprawdziany mają większą wartość, niż te za aktywność czy pracę domową. 

Aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, należy mieć średnią co najmniej wynoszącą 4,75 i bardzo dobre zachowanie. Uczniowie, którym brakuje niewiele do osiągnięcia średniej arytmetycznej 4,75, powinni pamiętać, że mają szansę na poprawki. Warto wspomnieć o tym nauczycielowi, dzięki czemu oceni, czy nasz próby przełożą się na końcowy wynik na świadectwie. 

Kiedy wystawianie ocen 2023. Wszystko zależy od placówki

Wystawienie ocen 2023 zbliża się wielkimi krokami. Kiedy do wakacji już tak mało czasu, to dzieci pytają, kiedy nauczyciele wystawiają oceny, bo chcą wiedzieć, ile mają czasu, aby poprawić wcześniej zdobyte stopnie. Uczniom zależy na tym, aby zdobyć jak najlepsze oceny, które podsumują ich naukę w kolejnej klasie szkoły ponadpodstawowej. Doskonale wiedzą, że te z drugiego semestru finalnie widnieją na świadectwach. 

Oficjalne zakończenie roku szkolnego 2022/2023 dla maturzystów będzie miało miejsce 28 kwietnia. Zawsze przypada ono w ostatni piątek tego miesiąca. Z kolei uczniowie pozostały klas rozpoczną wakacje 23 czerwca. 

O ile zakończenie roku szkolnego wypada konkretnego dnia i obowiązuje wszystkie szkoły, o tyle data końca pierwszego semestru ustalana jest przez daną placówkę podczas zebrania rady pedagogicznej i dyrekcji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.