Dorośli rozkładają ręce, a licealiści rozwiązują to z zamkniętymi oczami. "Byłem w szoku"

- Skończyłem szkołę ponad dwadzieścia lat temu. Niedawno rozmawiałam z córką o wątkach historycznych i wyśmiałem ją, że nie zna podstawowych pojęć. Następnego dnia przyszła do mnie z zadaniem domowym z matematyki. Byłem w szoku i nie wiedziałem, co to jest. Magia! - mówi ojciec maturzystki w rozmowie zDziecko.pl, który nie potrafił rozwiązać typowego maturalnego zadania z arkusza egzaminacyjnego z matematyki.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Matematyka jako praktycznie jedyna dziedzina nauki, ma w sobie obszary, których nie da się zastosować w życiu codziennym. To właśnie dlatego ten przedmiot jest tak znienawidzony przez uczniów, którzy są humanistami i wolą obcowanie z językiem polskim. Dzieci uczą się jej niechętnie, twierdząc, że jest trudna, a w konsekwencji zwyczajnie niepotrzebna. Rodzice wysłuchują narzekań i wysyłają je na korepetycje, które pomagają im przygotować się do sprawdzianów i kartkówek. Szczególnie wymagające dla rodziców są zadania, w których muszą wykazać się wiedzą ze szkoły średniej. 

Zobacz wideo Czy sztuczna inteligencja jest w stanie poradzić sobie z maturą?

Maturzystka dała ojcu do rozwiązania typowe zadanie z matury. "Byłem w szoku i nie wiedziałem, co to jest. Magia!"

Choć zakres zagadnień z matematyki dla szkół średnich nie jest aż tak trudny, to niektóre zadania przerastają nawet rodziców, szczególnie jeśli ci nie zdawali matury z matematyki czy w szkolnej ławce siedzieli kilkanaście lat temu. Świetnym przykładem na potwierdzenie tych słów jest zwykłe obliczenie, przy którym wiele osób zwykle popełnia błędy.

Skończyłem szkołę ponad dwadzieścia lat temu. Niedawno rozmawiałam z córką o wątkach historycznych i wyśmiałem ją, że nie zna podstawowych pojęć. Następnego dnia przyszła do mnie z zadaniem domowym z matematyki. Byłem w szoku i nie wiedziałem, co to jest. Magia!

- powiedział w rozmowie z eDziecko.pl ojciec tegorocznej maturzystki, który dowiedział się, że funkcję kwadratową każdy maturzysta rozwiąże bez zastanowienia, bo to jedno z zadań, które cyklicznie powtarza się na każdej maturze. Chodzi o proste równanie kwadratowe, w którym używa się słynnej delty. Poniżej prezentujemy zadanie, które nastolatka rozwiązała na oczach swojego taty.

Dorośli rozkładają ręce, a licealiści rozwiązują to z zamkniętymi oczami. 'Byłem w szoku'Dorośli rozkładają ręce, a licealiści rozwiązują to z zamkniętymi oczami. 'Byłem w szoku' Archiwum prywatne

Więcej o: