Cechy nazizmu i totalitaryzmu można w pewnym sensie uznać za tożsame. Totalitaryzm, dawniej nazywany również mianem totalizmu, jest systemem, w którym jednostka podporządkowana jest państwu wpływającemu na życie jednostki w każdy możliwy sposób. Ingeruje w jej indywidualność. Natomiast jednostka wybitna w osobie dyktatora, wodza ma tak silny wpływ na społeczeństwo, że realizuje ono idee przezeń głoszone. Przykłady krajów, w których funkcjonowała idea totalitaryzmu to
Jak widać więc cechy nazizmu i totalitaryzmu, z oczywistych względów, są częściowo wspólne dla obu założeń.
Okres między pierwszą a drugą wojną światową został przez Adolfa Hitlera i jego zwolenników bardzo dobrze wykorzystany. Po porażce, która została poniesiona, postanowiono odbudować silne Niemcy. Przez ten czas indoktrynowano społeczeństwo nacjonalistycznymi i totalitarnymi ideami, które wobec istniejącego kryzysu, padały na podatny grunt. Rasizm stał się bardzo powszechny. Wszystko to w niewątpliwy sposób przyczyniło się następnie do wybuchu II wojny światowej. Sam nazizm nie był jeszcze aż tak radykalny, jednakże Hitler przekształcił go w dużo bardziej niebezpieczną mieszankę. Udało mu się też w międzyczasie stłamsić nieliczną opozycję, która mogła już działać wyłącznie w podziemiu.
Jeśli chodzi o cechy nazizmu niemieckiego, to wymienić można:
Geneza nazizmu ma swoje korzenie w czasach po I wojnie światowej, kiedy to Niemcy czuły się upokorzone postanowieniami traktatu wersalskiego z 1919 roku. Straty terytorialne, konieczność demilitaryzacji Nadrenii a także wysokie reparacje wywoływały niechęć społeczną, a co za tym idzie pojawiało się coraz więcej nastrojów nacjonalistycznych. W krzewieniu cech nazizmu wielki udział miał oczywiście Adolf Hitler. W 1923 r. trafił do więzienia i tam napisał swoją sławną pracę "Mein Kampf". Kryzys gospodarczy, który wówczas miał również miejsce sprawił, że liczba zwolenników teorii Hitlera, rosła. W 1933 r. został on kanclerzem Niemiec. Założył też partię polityczną NSDAP. Ideologia nazizmu krzewiona przez tego polityka wraz jego zwolennikami zakładał zwrócenie się w kierunku norodowosocjalistycznym. Odbudowywanie niemieckiej "dumy narodowej" doprowadziło w konsekwencji do wybuchu II wojny światowej i wieloletniej tragedii dla milionów ludzi na całym świecie.
Zobacz też: Szkoły w Chinach. "Dzieci nie mogą mieć wolnego czasu, bo to nie jest edukacyjne"