Jak napisać plan wydarzeń? O czym musisz pamiętać tworząc plan?

Jak napisać plan wydarzeń? Z tą formą wypowiedzi dzieci spotykają się już w szkole podstawowej, zazwyczaj przy omawianiu lektur. Plan wydarzeń to forma, która zawiera zapis najważniejszych wydarzeń w danej lekturze, dzięki czemu uczniowie mają łatwiej zapamiętać poszczególne wątki z omawianej właśnie książki. Sprawdź, co jest ważne przy pisaniu planu wydarzeń.

Jak napisać plan wydarzeń opowiadania? Zasady, które ułatwią Wam to zadanie

Jak napisać plan wydarzeń opowiadania? Niezależnie od tego czy musimy napisać plan wydarzeń opowiadania czy też dłuższej lektury, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które są dość ważne w tworzeniu planu wydarzeń. Należy uświadomić sobie, że plan wydarzeń ma być dla ucznia dodatkową pomocą, która ułatwi mu np. napisanie rozprawki. Na co zatem należy zwracać uwagę pisząc plan wydarzeń?

  • plan wydarzeń powinien przede wszystkim składać się z najważniejszych elementów fabuły - można je zaznaczyć już w trakcie czytania książki co znacznie ułatwia późniejsze pisanie,
  • ważne jest, aby uczeń wybrał jeden sposób zapisu kolejnych punktów i rzetelnie się go trzymał – np. można używać myślników, symboli czy liczb, ale ważne jest aby każdy punkt zapisany był w taki sam sposób,
  • kolejną ważną kwestią jest określenie formy wypowiedzeń, którymi uczeń będzie opisywał kolejne wydarzenia – tu także istotne jest aby konsekwentnie używać zdań lub też ich równoważników,
  • plan wydarzeń powinien być przejrzysty – znacznie ułatwi to dalszą pracę z lekturą.
Zobacz wideo Piosenkarki napisały książkę o emocjach. Wszystko zaczęło się przy obiedzie

Jak napisać plan wydarzeń w formie równoważników?

Jak napisać plan wydarzeń w formie równoważników, aby był on przejrzysty i dokładny? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Ponadto warto dodać, że poloniści zdecydowanie wolą, aby właśnie w takiej formie był napisany plan wydarzeń. Aby ułatwić sobie to zadanie warto już w trakcie czytania książki zaznaczać najważniejsze wydarzenia. Pisząc plan wydarzeń wystarczy tylko później przekartkować książkę i wyszukać zaznaczone wydarzenia. Pomoże to w napisaniu i zaoszczędzeniu czasu. Dla przykładu kilka punktów planu wydarzeń napisanego w formie równoważników zdań z książki "Pinokio".

  1. Znalezienie drewna przez Majstra Antonia.
  2. Wyrzeźbienie przez Dżepetta pajacyka - Pinokia.
  3. Psoty niesfornej marionetki.
  4. Powrót Dżepetta i obietnica poprawy Pinokia.
  5. Przedstawienie w Wielkim Teatrze Marionetek.

Ramowy plan wydarzeń: czym jest i jak go napisać?

Ramowy plan wydarzeń - jak go napisać? Uczeń pisząc plan wydarzeń może stworzyć tzw. "ramowy" plan wydarzeń. Co to oznacza? Zazwyczaj taka forma wypowiedzi wybierana jest przez uczniów w przypadku krótszych utworów, takich jak opowiadania czy nowele. Nazwa plan ramowy nie powstała oczywiście bez przyczyny - taki plan powinien obejmować tylko te najbardziej istotne wątki fabuły. Jego struktura składa się z zaledwie kilku punktów, na które należy zwrócić uwagę opisując najważniejsze zwroty akcji. Choć zazwyczaj używa się go przy pracach z krótszymi utworami, można go także stosować przy pisaniu planu wydarzeń z dłuższych lektur, aby przypomnieć sobie ogólny zarys treści. Dla przykładu ramowy plan z fragmentu "Balladyny" – W chacie wdowy:

  • Zakończenie prac polowych.
  • Rozmowa wdowy z córkami.
  • Przyjazd księcia Kirkora.
  • Zachwyt księcia urodą dziewcząt.
  • Podpowiedzi Skierki.
  • Decyzja o wyprawie na maliny.

Jak napisać plan wydarzeń szczegółowy? Na co zwrócić uwagę?

Jak w takim razie napisać plan wydarzeń szczegółowy, który jest bardziej rozbudowaną formą tej wypowiedzi? W przeciwieństwie do planu ramowego, plan szczegółowy sprawdza się przede wszystkim w dłuższych lekturach czy powieściach lub dramatach. Składa się on z najważniejszych wydarzeń, które stanowią główne punkty oraz pomniejszych, ale również istotnych zdarzeń ujętych w podpunktach. Taki sposób ułatwia opisanie pokrótce całych rozdziałów, więc najlepiej robić to od razu po przeczytaniu danego fragmentu. W ten sposób uczeń będzie miał pewność, że nie ominie żadnej istotnej kwestii. Jako przykład plan wydarzeń z fragmentu "Balladyny":

  1. Zakończenie prac polowych.
  2. Rozmowa wdowy z córkami.













          •  opryskliwość Balladyny,

























          • uprzejmość Aliny,

























          • faworyzowanie Balladyny przez matkę.














  3. Przyjazd księcia Kirkora.













          • nieoczekiwany hałas na moście,

























          • zaskoczenie wdowy i jej córek.














  4. Zachwyt księcia urodą dziewcząt.













          • upiększające zabiegi niewidzialnego Skierki,

























          • trudny wybór Kirkora.  














Zobacz też: Jak napisać recenzję? Czym charkateryzuje się ta forma wypowiedzi pisemnej?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.